Beneteau Oceanis Yachts 60

Beneteau Oceanis Yachts 60

Beneteau’nun Cannes Yachting Festival’de prömiyerini yaptığı, yeni amiral gemisi Beneteau Oceanis Yachts 60, tersanenin Lorenzo Argento ve Roberto Biscontini işbirliğiyle ürettiği üçüncü model. Tasarım felsefesi aynı gövdeyi paylaşan First Yachts 53 ve Oceanis Yachts 54’ün izinden gidiyor. Beneteau Oceanis Yachts 60 oransal olarak baş kısımda daha dolgun, ancak bunda aşırıya kaçılmamış. Küçük modellerde olduğu gibi, Biscontini belirgin çeneler ve geniş kıç kesitler yerine çok yüksek açılı ve su hattında dar bir kıçaynayı tercih etmiş. Aynı zamanda, su hattı altında kıç kesitler daha kavisli.

Bu çizgilerin ortak etkisi olan azaltılmış ıslak yüzeyler hafif hava performansında belirgin bir gelişme sağlarken apazda ve uçlarda sörf şartlarında küçük bir sürat kaybına neden olmuş.

Gövde boyu eski 62ft modelden 70cm daha kısa olmasına karşın, toplam iç hacimler aynı kalıyor ve iç mekânın üçte birini dolduran master süitte daha geniş bir hacim sunuluyor. Bunun başarılması kısmen zemin altında çok yer kaybına yer açan teknenin tamamında tek bir zemin kotu kullanımından vazgeçilmesi sayesinde olmuş.

Değişiklikler ayrıca tam beş ton ağırlık tasarrufu da sağlamış, yelken alanı ise önceki modele çok benzer bir seviyede korunmuş. Güverte işleri standart donanımda yer verilen Harken Unwind vinç sistemi sayesinde en aza indirilmiş. Sistem halatların alınması ve boşlanması için elektrikli vinçler kullanıyor ve kontrolleri her iki dümen konumundaki konsollarda bulunuyor.

Beneteau Oceanis Yachts 60’ta dümenler oldukça cüsseli mezarnaların iç tarafında ve yüksek sırtlıklı büyük serdümen koltuklarından faydalanıyor. Argento iç mekânları temiz minimalist stiliyle imzalamış. Detaylara verilen önem gizli aydınlatma ve anahtarını da içeriyor. Özel tasarım döner koltuğuyla L formlu büyük harita masası kesinlikle teknedeyken “evden” çalışmayı tercih edenleri hedefliyor. Bu Beneteau’nun baş tarafta tam eni kullanan kuzineli ilk modeli olacak, tasarımın amacı saklama yerlerini ve tezgâh yüzeylerini maksimuma çıkarmak.

Beneteau Oceanis Yachts 60 - Yerleşim Planı
Yerleşim Planı

TEKNİK ÖZELLİKLER

TAM BOY 18.80m (61ft 8in)
EN 5.30m (17ft 5in)
SU ÇEKİMİ (std salma) 2.65m (8ft 4in)
TOPLAM YELKEN ALANI 139m2
DEPLASMAN 21,500kg
FİYATI Firmayla iletişime geçiniz
İLETİŞİM tezmarin.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.