Bosphorus Cup’ın ardından

Bosphorus Cup’ın ardından

22 senedir yelken dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan Bosphorus Cup, heyecanlı yarışlar ve keyifli kutlamalar eşliğinde geçti.

Yazı: Betül Usta

Fotoğraf : Sailing Energy

“Celebrate Istanbul” temasıyla 22’nci kez düzenlenen Bosphorus Cup bu yıl 21-24 Eylül tarihlerinde gerçekleşti. Yarışta, 10 farklı ülkeden toplam bin 200 yelkenci yarıştı. Rusya, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen takımların büyük ilgi gösterdiği yarışlarda toplam 80 tekne yer aldı.

Yarış öncesinde hem yelkenciler hem de basın için çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yarışçılar hem yarış öncesi hem de yarış sırasında pek çok kez bir araya gelip kaynaşma fırsatı buldu. Bosphorus Cup kurucusu Orhan Gorbon’un ev sahipliği yaptığı Owner’s Cocktail, 21 Eylül’de Galataport Baylan’da keyifli bir ortamda ve harika bir Boğaz manzarasında gerçekleşti.

22 Eylül’de planlanan ilk gün yarışları rüzgarsızlık nedeniyle yapılamazken, herkesin dört gözle beklediği Boğaz Yarışının düzenlendiği ikinci gün hava yarışa izin verdi. Start tam Çırağan Sarayı’nın önünden verildi. Tekneler balon basarak Boğaz boyunca harika görüntüler verdiler. Boğaz Yarışı’nı overall’da IRC2’de de liderliği almış olan Doğa Arıbaş- Coca Cola İçecek takımı aldı.

Bosphorus Cup keyfi

Fotoğraf: Osman Uğur

Yarış İzleme Partisi Çırağan Sarayı’nda olunca, konuklar start anını en önden izleme imkanı yakaladı. Parti sabah başlayıp, Çırağan Palace Kempinski lezzetleri eşliğinde gün boyu devam etti. Konuklar akşamüstü Doğukan Manço’nun DJ’liğinde eğlendiler, kokteyl workshopları gibi çeşitli etkinliklere de katıldılar ve Orhan Gorbon’un küllerinden yeniden hayat verdiği Gorbon Mimarlık ve Seramik’in de çeşitli ürünlerini de inceleme şansı buldular.

Son gün, Caddebostan açıklarında yapılan yarışların ardından, ödül töreni Setur Kalamış Marina’da yapıldı. Büyük çekişmeye sahne olan yarışların sonunda kupanın yeni sahibi Fenerbahçe 1 oldu. İkinci sırada Setur Marinas Cheese, üçüncü sırada ise Orient Express yer aldı. Can Yalman’ın tasarladığı Bosphorus Cup’ın eşsiz kupası, şampiyon takımın dümencisi Barış Koncagül’e coşkulu bir kutlamayla teslim edildi.

Fenerbahçe 1, yedi kilogram ağırlığındaki gümüş ve kristal malzemelerle üretilen eşsiz kupanın bir yıl boyunca sahibi oldu. Tamamen el işçiliği olan kupanın değeri yaklaşık 500 bin TL değerinde. Ayrıca Gorbon Mimarlık ve Seramik tarafından üretilen, kupanın mini bir eşi şeklindeki madalyalar da tüm ödül alan yelkencilere hediye edildi. El işçiliği seramik plaketler de kategorilerinde başarılı olan takımlara takdim edildi.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.