Bugünün çocukları

Selcen Tanınmış - 2024 Nisan Edito

Bengisu Avcı, 28 yaşında. Ultra Maraton yüzücüsü. 2010 yılında açıksu yüzme disipliniyle tanıştı. Açıksu yani okyanuslar, göller, nehirler… Zorlu bir disiplin. Bu tanışmadan bir yıl sonra Açıksu Milli Takımı’na girdi. 2016 yılında Napoli ile Capri Adası arasındaki parkuru yüzmek isteyen “Çılgın Türkler Yüzme Ekibi”nde yer aldı. 34 kilometrelik parkuru 10 saat 56 dakikada tamamladılar.

2017’de Manş Denizi’ni yüzmek istedi ancak yedinci saatte hipotermiye girince bırakmak zorunda kaldı. Vazgeçmedi. 2018’de Manş Denizi’ni yüzerek geçen en hızlı ve genç Türk kadını oldu. Bu başarısının ardından Oceans Seven (Yedi Okyanus) parkurlarını tamamlamak için çalışmaya başladı.

Yedi Okyanus parkuru; Manş Denizi, Catalina Kanalı, Cook Strait (Yeni Zelanda), Cebelitarık Boğazı (İspanya-Fas), Molokai Kanalı (Hawai), Kuzey Kanalı (İrlanda-İskoçya) ve Tsagaru Kanalı’nı (Japonya) kapsıyor.
Şubat ayında Cook Strait’i geçerek parkurun dört aşamasını tamamlayan Bengisu Avcı, 21 yaşında Manş Denizi’ni geçen en genç Türk sporcu unvanını aldı ve Aysu Türkoğlu’nun da antrenörlüğünü yaptı.

Bengisu yüzmeye 7 yaşında başladı.

Aysu Türkoğlu. 23 yaşında. Aysu da 20 Mart’ta Cook Strait’i geçti ve Oceans Seven’daki üçüncü parkurunu tamamladı. Geçen yıl (2023) Kuzey İrlanda ile İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı’nı geçen ilk Türk ve kadın sporcu oldu. Buraya sığdıramayacağım kadar uzun bir ödüller listesi var.

Aysu yüzmeye 7 yaşında başladı.

Açıksuda yüzmek, ultra maraton yüzücüsü olmak hem fiziksel hem de duygusal dayanıklılık demek. Soğuk sular, güçlü akıntılar ve karanlık… Başarının ardında yıllar boyunca süren yoğun antrenman, disiplin ve azim var. Ve de en önemlisi taa küçük yaşlarda başlayan iç motivasyon.

Bengisu ve Aysu’nun (ikisinin de isminde Su olması bence tesadüf değil…) ailelerini de ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Çocuklarının içindeki yeteneği erkenden fark edip, onların hayallerine güvendikleri ve ülke adına başarılı sporcu olmalarının ilk adımını attıkları için.

Çocukları duyun.
Çocukları dinleyin.
#23Nisankutluolsun!

İyi okumalar, iyi seyirler