Grand Soleil 65LC

Grand Soleil 65LC

Matteo Polli tasarımı bu yeni Grand Soleil, 2022’de suya inen GS72’nin güçlü, gösterişli ve sportif çizgileriyle devrim niteliğindeki ayak izlerini takip ediyor.

Tekne eni yaklaşık 6m ile 72’den yalnızca 20cm dar ve iskeleden bakıldığında cidden etkileyici ve süratli bir form gibi görünüyor. Model yine Long Cruise veya Performance versiyonlarıyla sunuluyor. Güverteyi gezdiğimiz sırada Polli bu durumda modele özel çözümler de gerektiğini belirtiyor. 72’de boş ve yüklü deplasmanlar arasında daha büyük bir alan varken, daha küçük kardeşinde ağırlığa ve ıslak yüzey alanlarına gösterilen dikkat çok daha fazla titizlik gerektiriyor.

Polli görece daha kıçta olan bir ıskaçaya dikkat çekiyor. “Direk kıça alınınca flok boyutları büyüyor ve bumba daha geriye uzanıyor, böylece kuvvet merkezini yükseltmeden daha fazla yelkeniniz oluyor.” Bununla daha fazla ön saha yelkeni seçeneği için daha geniş bir J alanı ve aynı asimetrik alanı için daha kısa bir cıvadra yaratılıyor. Kuvvet merkezi aynı zamanda daha geride olduğu için salma da oransal olarak daha geriye alınıyor. Polli görece daha ileride konumlu tek pala kullanımını seçmiş.

Nauta elinden şık ve zarif yüzeyler (bu örnekte tik).
Nauta elinden şık ve zarif yüzeyler (bu örnekte tik).

 

Projeye yine yüksek salonlu bir tekne için çok hoş görünen üst bina hatlarına vurgu yapan deneyimli yarışçı ve tekne üreticisi Franco Corazza öncülük etmiş. Dümende oturduğunuzda baş tarafı çok net görebiliyorsunuz.

65LC üç veya dört kamara ve vasatta kuzineyle sunulurken Performance versiyonu kuzineyi kıç tarafa alıyor. LC’nin birbirine eş kıç kamaraları 72’dekilerle aynı boyutlarda ve baş kamarada tavan yüksekliği yatağın başucuna kadar çok iyi. Geniş yelken portucunda bir mürettebat yatağı için yeterince hacim olsa da kuzinenin karşısında dördüncü kamara opsiyonu akılcı bir seçim.

LC’nin yükseltilmiş salonlu formatının bir avantajı da jeneratör ve tank alanlarının salonun altında kalması ve makineye giriş merdivenlerinin altının ayrılabilmesi. 72 ve 65 tasarımları için mevcut siparişler LC ve Performance modelleri arasında eşit paylaşılıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

TAM BOY 21,60m (70ft 10in)
EN 5,95m (19ft 5in)
DEPLASMAN 27,5 ton
TOPLAM YELKEN ALANI 278m2
FİYAT Firmayla iletişime geçiniz
İLETİŞİM gena-yacht.com