Memlekete “BAUISC İlkbahar Trofesi” geldi!

Memlekete “BAUISC İlkbahar Trofesi” geldi!

Mezunuyla, çalışanıyla sahip çıkılan BAUISC ilkbahar Trofesi, 23-24 Mart Tarihlerinde 39 ekibin katılımıyla Caddebostan parkurunda yapıldı.

Yazı ve Fotoğraflar :Osman UĞUR

Bir trofe ne ister? Elbette önce rüzgar, sonra yarışan tekne, ardından süreklilik ister. Kaç yıldır düzenlenirse düzenlensin her parkur kurulduğunda ilk günkü özeni ve vefayı ister. Bundan 8 yıl önce, bir hayalle kurulan BAUISC’in (Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü) Trofesi de aynı özen ve vefayla düzenlenmeye devam ediyor.

BAUISC İlkabahar Trofesi
İlk etaba 39 tekne katıldı.

İlk yarışlarında henüz öğrenci olan BAUİSC yönetim Kurulu üyeleri bugünün avukatı, mimari , yacht tasarımcısı olmuş durumda. Bahçeşehir Üniversitesi’nin öğrencisi ya da yeni mezunu bireyleri artık sahadaki organizasyonu devralmış. Mezunuyla, çalışanıyla sahip çıkılan BAUISC İlkbahar Trofesi, bu vefanın gölgesinde 23-24 Mart Tarihlerinde 39 ekibin katılımıyla Caddebostan parkurunda yapıldı.

Dört etaptan oluşan BAUISC İlkbahar Trofesi’nin ilk yarışlarına 40 tekne kayıt verirken, parkurda 39 tekne bir coğrafi ve iki şamandıra yarışında kıyasıya mücadele ettiler. Geçmiş yıllarda yarış parkurunda her yerde görev yapan, Alper Şakaklı’nın  başhakemliğini yaptığı BAUISC İlkbahar Trofesi ilk gün yarışı 23 Mart’ta coğrafi rotayla başladı.

Planlı uyarı işareti saati 11:55 ‘di. Yarış kurulu tehirde bekledikten sonra 12:25’de IRC 0-1-2 sınıfına start verdi. Start saatinde 220 dereceden 5-6 knot olan rüzgarla IRC 0-1-2’ler, 14 deniz millik Sivriada İskelede-Kınalıada İskelede bırakarak Fenerbahçe önünde finish aldılar.

IRC 3-4 sınıfı 12 045’de, sportsboat sınıfı da 12.55’de ve Gezgin sınıfı da 13.05’de start aldı. Bu sınıflar ise start hattına 0.6 deniz mili mesafede rüzgarüstü şamandırasını iskelede, Kınalıada İskelede, Kaşık/Pide adasını iskelede bırakarak Fenerbahçe önlerinde finish’e geldiler.

24 Mart tarihinde ise start hattında 12 knot, açıkta ise 14-15 knot rüzgar okuyan yarış komitesi, rüzgarüstü-rüzgaraltı rotalı yarış için orsa şamandırasını 1.7 deniz miline attı.Oldukça tempolu geçen ikinci günün ilk yarışının ardından ikinci yarışın ortalarında rüzgar gücünü kaybedince rota kısaltılması yapıldı.

Rota boyunca rüzgarın 7 knot’a kadar yükseldiği parkurda ilk finişi 2 saat 16.5 dakikalık zamanla Doğa Arıbaş’ın yeni teknesi Coca Cola İçecek-DAS (Farr 40 Asterix) yaptı.

İlk yarış gününün birinciliklerine Coca Cola İçecek-DAS (Doğa Arıbaş), Akkök Holding-Cheese (Melis Baykan), Garanti BBVA-Cheese (Bora Olcav), Piri Reis Üniversitesi-Pupa (Emre Yılmaz), Shell Alize Zig Zag (Ceren Celayir), MYSK GNR Sailing Team MAYK (Batu Özonur) ile TUSAŞ Yelken Takımı-Hedef Yelken (Efe Regay) adlarını yazdırdı.