Dizel Şeytan – Cox CXO 300

Dizel Şeytan – Cox CXO 300

Dizel şeytan - Cox CXO 300

Dünyanın ilk 300hp seri üretim dizel dıştan takma makinesi öncü bir İngiliz firmasının mühendislik yeteneği sayesinde artık piyasada.

çlü ve sorunsuz çalışan bir dizel dıştan takma makine hayali sonunda gerçek olmak üzere. İngiliz girişimci Cox Powertrain sonunda markanın beklenen CXO 300hp seri üretim turbo dizel dıştan takma modelini geçen ay sergiledi.

General Motors’un 200hp 2lt dört silindirli otomobil motorunun yüksek oranda modifiye edilmiş ve deniz tipine dönüştürülmüş halini kullanan rakip dizel dıştan takma üreticisi Oxe’un aksine, CXO 300 sıfırdan amaca uygun üretilen bir dıştan takma makine olarak tasarlanmış.

Geliştirilen makine yeni dört zamanlı 4,4lt V8 bir blok kullanıyor. Çelik yerine alüminyum alaşımından dökümü yapılan makine ağırlığı aşağı çekiyor ve 60 derecelik dar açısıyla ayak izi küçültülüyor. Model yalnızca en güçlü dizel dıştan takma değil, aynı zamanda en gelişmiş makine.

Yüksek basınçlı common-rail yakıt enjeksiyonu, çift turbo-şarj ve 16:1 sıkıştırma oranı pervanede 300hp gibi çarpıcı bir güç yaratmasını sağlıyor. Ancak tekne sahiplerinin ilgisini en çok çekecek asıl yönünün 479ftlb (650nm) seviyesinde maksimum torku ve bu torkun 1300rpm’den 3000rpm’e kadar üretilmesi olacağa benziyor.

Cox bunun rakip 300hp benzinli dıştan takma makinelerin neredeyse iki katı güç olduğunu bildiriyor. Benzinli dıştan takma üreticilerinin makinelerinin tork verilerini nadiren açıkladığı düşünülürse, bu iddianın aksini kanıtlamak çok kolay değil. Gerçek avantaj ne olursa olsun, CXO 300 benzinli makinelerin zorlandığı daha ağır teknelerde bile güçlü bir hızlanma ve tüm devir ölçeğinde sağlam bir seyir sunabiliyor.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.