Hedef güzel de, altı dolu mu?

Hedef güzel de, altı dolu mu?

Yelken takımı olmayan yelken kulüpleri - 2018 Nisan ayı editoYaklaşık iki ay önce ulaştırma bakanlığı tarafından 2023 yılı için bir hedef açıklandı: 1 milyon amatör denizci. Yapılan basın açıklamasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yıl dönümü olan 2023’e kadar 1 milyon vatandaşımıza denizcilik kültürünü aşılamak istediklerini belirtti. Konuşmasında ayrıca; ülke olarak dünyanın en büyük coğrafi deniz potansiyeline sahip olduğumuzun ve geleceğimizin denizlerde olduğunun da altını çizdi.

Kulağa ne kadar hoş gelen bir niyet ve rakam değil mi? Peki bu hedefe ulaşmak için neler yapılacaktı?
Denizcilikle ilgili temel eğitim programı başlatıldı. Başvurular liman başkanlıkları tarafından alınmaya başlandı. 32.10 TL’lik başvuru ücretini ödeyenlere amatör denizci rehberi adı altında eğitim dokümanları dağıtıldı. Liman başkanlıklarında yapılacak dört saatlik teorik ve uygulamalı eğitim sonunda sınavlar yapılmaya başlandı. 50 soruluk sınavda 30 doğru cevabı bilene de amatör denizcilik belgesi verildi.

Peki denizcilik kültürü yayıldı mı?

Sorunun cevabını sizlere bırakıyorum ancak buraya da bir iki paragraf not düşmeden edemiyorum ki belki ilgili makamlara ulaşır. 80 milyonu geçen nüfusumuzda 1 milyon nedir ki! Keşke denizcilik kültürü bir değil de 80 milyona yayılabilse. Ama bu kültürü yaymak Amatör Denizcilik Belgesi dağıtmakla olmuyor maalesef… Dört saatte, yıllarca denizde yaşasa her gün yeni bir şey öğrendiği bir dünya hakkında ne öğrenebilir ki insan?

Yanlış anlaşılmasın bu uygulamaya itirazım yok. Ücretsiz olması zaten denizci olan ama belgesini almamış birçok vatandaşımız için faydalı olacak, doğru. Ancak denize hiç çıkmamış, tekne hakkında fikri olmayan birinin gidip belge alması gelecek yıllarda denizlerde daha dikkatli seyir etmemizi gerektirecek gibi duruyor. Ağaç yaşken eğilir diye bir atasözümüz var bizim mesela… Nedense böyle önemli kararlar alınırken unuttuğumuz bir atasözü.

Bir ada ülkesi olan İngiltere’nin ne kadar denizci bir millet olduğundan her fırsatta söz ediyoruz ya, minik bir örnek vereyim; BBC’nin bir çocuk kanalı var, CBeeBies diye… Arada bu kanalı izleyin ve programların içeriğine bakın lütfen. Anlarsınız o kültürün nereden başladığını…
İyi okumalar, iyi seyirler.

Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.