Korsika’yı gezmek için 20 neden

Korsika’yı gezmek için 20 neden

Korsika adası

Etkileyici dağları, tarihi kaleleri ve Karayipler’e rakip olabilecek kumsalları Korsika’yı Akdeniz’in parlayan yıldızı yapıyor.

Avrupa’nın muhtemelen en etkileyici adası olan Korsika, Akdeniz’deki tekneler için yazın doğal bir destinasyon. Yaklaşık 100 mil uzunluğundaki bu Fransız bölgesinin etkileyici bir şekilde denize kadar inen dağlık bir omurgası var. Her günün sonunda gül rengine dönen güneş rıhtımların etrafındaki kayalara vururken girebileceğiniz, kısa mesafedeki limanları denizciler için bu adayı harika bir alternatif kılıyor.

Cannes ya da Nice’ten buraya vardığınızda genellikle 60 mil geriden dağların tepelerini görürsünüz. Yavaş yavaş Monte Cinto’nun tepeleri seçilmeye başlar ve bazen çalılar, otlar ve kokulu çamlardan oluşan makiliklerin egzotik kokusu burnunuza çarpar.

Korsika'nın güzel kıyılarıYaz aylarında adada uzun ve sakin rüzgârsız dönemler olsa da, özellikle masmavi gökyüzünde aniden beliren batılı mistraller başta olmak üzere, güçlü rüzgârlara dikkat etmelisiniz. Sevimli bir koyda demirde miskinlik ederken, gerektiğinde en yakın marinaya doğru yola çıkmaya hazır olmalısınız. Ancak her yer bistrolarla dolu ve harika Korsika yemekleri ve güneşli coğrafyanın şarapları sizi beklerken bu hiç de sıkıcı bir durum değil. Kendi teknenizde ya da rahat bir otelde tatil yapmak üzere bu büyüleyici adayı ziyaret etmeniz için 20 nedeni seçtim.

1 – Calvi’deki Kale

Calvi, genellikle Fransız Rivierası’ndan gelenlerin uğradıkları ilk limandır. Heybetli, dik bir kalenin çevresinden dolaşarak yaklaşırsınız. Marina kıyıdaki yemyeşil düzlük ve güneşli tepelerin altında yer alan hilal şeklinde kumsalın bulunduğu muhteşem bir limana bakar.
Kordon, restoranlar ve deniz kenarında gölgeli teraslarla dolu. Kalede çok sayıda dar sokak ve merdiven bulunuyor, yüksek evlerin serinletici gölgesi sokaklara vuruyor. Yaz güneşinde buraya tırmanmak epey yorucu olsa da manzarası için buna değer. Limanın mavi sularında demirli her boydan yat serinletici esintide salınırken, burada saatlerce limanı ve kiremit çatıların oluşturduğu yapbozu izleyebilirsiniz..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.