Dalgaları ve rüzgârı yönetin

Dalgaları ve rüzgârı yönetin

Su sporları

Su sporları, insanlara şehir yaşantısının gürültüsünden kaçma ve doğayla baş başa kalma adına her zaman çekici geldi. Bu kaçış zamanla büyük bir tutkuya dönüşürken, özellikle sörf son zamanların en ilgi çeken dallarından biri oldu.

Yazı: Buğda Giritlioğlu

DALGA SÖRFÜ

Özellikle Amerikan filmlerinde heyecanla izlediğimiz, masmavi dev dalgaların arasında kayarak ilerlenen dalga sörfü bütün sörflerin atası olarak bilinir. Hawaii’de 18’inci yüzyılın sonlarında doğan ve bölge halkı için bir spor olmaktan daha çok bir yaşam tarzı haline gelen dalga sörfü, buradan ABD’nin dört bir yanına dağılarak 60’larda tercih edilen bir spor haline geldi.
Yüksek dalgalara ihtiyaç duyulduğundan sörfçüler genellikle okyanus kıyılarını tercih ederken bir sörf tahtasına sahip olmak bu sporu yapmak için yeterli. Dalgaların yüksekliği nedeniyle oldukça cesaret isteyen bu spor dalı ülkemizde şu an için rüzgâr sörfü kadar popüler değil.

Nerede yapılır?
Dalga sörfü dalgaların bol olduğu her bölgede yapılabilir. Türkiye’de dalga sörfüne en uygun sahiller Karadeniz ve Akdeniz’de bulunmaktadır.

Nerede öğrenilir?
Surf School İstanbul
0534 396 40 50 – info@surfschoolistanbul.com
Danube Surf House
0532 248 40 54 – info@danubesurfhouse.com
Alanya Surf Team
0543 531 42 77 – alanyasurf@gmail.com

Su sporları dosyasının devamı Haziran 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.