Bénéteau Gran Turismo 46

Bénéteau Gran Turismo 46

Beneteau Gran Turismo 46

Güneşin tadını çıkarmak için üretilmiş olsa da kötü hava şartları Gran Turismo 46 ’nın kalitesini ve karakterini göstermesine engel olamıyor..

Bénéteau’nun Dan Lenard ve Carlo Nuvolari’yle birlikte Gran Turismo 46’yı tasarlarken dalgalı, gri bir deniz ve kurşun gibi bir gökyüzüne eşlik eden, kış soğuğuyla insanın içini titreten bir rüzgâr düşlediklerini sanmıyoruz. Çoğu sportcruiser gibi bu tekne de güverteye vuran güneşin tadını çıkarmak için üretilmiş olsa da, teknede zaman geçiren herkesin bildiği gibi havaya söz geçmiyor. Biz de zorlu hava koşullarında Palma de Mallorca limanından ayrılırken kaderimize razı olduk.

Beneteau Gran Turismo 46 - Havuzluk
Beneteau Gran Turismo 46 – Havuzluk

GT46’nın kendini gösterebileceği bir hava olmamasına karşın (fotoğraflar başka bir gün çekildi), havayı gövdedeki bir alt basamağa kanalize edip sürtünmeyi azaltarak daha yumuşak bir seyir sunduğu iddia edilen Air Step gövdesinin ikinci jenerasyonunu iyi bir şekilde test etme şansı bulduk. Tersane son versiyonun öncekinden üç kat fazla havayı alt basamağa yönlendirdiğini belirtse de, bunun nasıl bir etki yarattığını ölçme imkânımız yok. Açıkçası deniz koşulları bunun etkisini göstermek için ideal değildi.

Teknenin üzerinden kayabileceği daha alçak dalgalarda bu etki daha belirgin olacaktır. Palma açıklarında gövdenin sınandığı daha da yüksek dalgalarla karşılaştık. Yalnızca pupada kısa süreli olmak üzere biraz sürat yapma şansımız olduğundan ses, yakıt ve performans değerleri için kendi ölçtüklerimize değil, Bénéteau’nun verilerine güvenmek zorunda kaldık.

DONANIM

Teknemizin en ufak makine seçeneği olan, kuyruk tahrikli çift Volvo Penta D6 370’lerle donatıldığı düşünülürse, bu koşullarda etkileyici bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Her şeye rağmen 32 knot sürat yakaladık ve 29 knot’ta bile yakıt sarfiyatı 1mpg’nin biraz üzerindeydi. Seçenekler arasında 400hp D6’lar da olmasına karşın en güçlü seçenek podlarla bağlantılı bir çift 435hp’in donatıldığı IPS600.

Testimizde dört mürettebat ve yüksüz bir tekneyle 32 knot yakaladık, ancak tekne seyir ve güvenlik malzemeleri koyulup, altı da biraz kirlendikten sonra 30 knot’ları bulmak için biraz zorlanabilir. Kuyruk tahrikli ya da IPS olmak üzere daha güçlü makine seçenekleri olması iyi, özellikle pod drive versiyonunun performansı güçlü olacaktır.

Beneteau Gran Turismo 46 - Teknik ÖzelliklerBénéteau Gran Turismo 46 test yazısının devamı Haziran 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.