Hangi marinaya bağlamalı? (İstanbul-Bodrum)

Hangi marinaya bağlamalı? (İstanbul-Bodrum)
West İstanbul Marina
West İstanbul Marina

Sezonun gelmesiyle hem tekne sahiplerinde hem de marinalarda hareketli günler başladı. Gezgin denizciler için marinalarda neler olup bittiğini, güncel bağlama kampanyalarını ve etkinlikleri incelediğimiz dosyamızın ilk bölümünde İstanbul-Bodrum arasındaki marinalara göz atıyoruz.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

West İstanbul Marina

Denizde ve karada toplam 600 tekneyi misafir edebilen West İstanbul Marina’da doluluk oranı mayıs ayı itibariyle yüzde 65’e ulaştı. 75 ve 700 tonluk iki travellift ile teknelere ve megayatlara çekek hizmeti veriliyor. Marinada bakım-onarım atölyeleri var. Günlük bağlama ücreti metrekare başına 1.1 Euro. Yıllık bağlama sözleşmelerinde bağlama süresine göre ek süre hediye ediliyor. Megayatlara da farklı indirim imkânları sunuluyor.

Marinanın içerisinde dünya ve yerel tatlarda hizmet veren restoran ve kafeler bulunuyor. Ayrıca marina içerisinde yüzme havuzu, tenis kortu, basketbol ve futbol sahası gibi alanlar yer alıyor. Marina bünyesinde çocuklara ve yetişkinlere yelken eğitimleri de veriliyor.

Konum – 40° 57’ 46’’ N – 28° 39’ 49’’ E
Telsiz frekansı – Kanal 72
İletişim – westistanbulmarina.com

Ataköy MarinaAtaköy Marina

İstanbul’un 5 Altın Çıpa ödüllü ilk marinası Ataköy Marina’nın tekne boylarına bağlı olarak denizde ve karada toplam 1000 tekne kapasitesi bulunuyor. Modernizasyon çalışmaları tamamlanarak mayıs ayında mega yat limanı açılan marinanın doluluk oranı yüzde 80 civarında. CNR Avrasya Boat Show’a da ev sahipliği yapan Ataköy Marina’da maksimum 200 tona kadar kaldırma gücüne sahip bir travel lift ve 10 tonluk mobil vinç var. Boya işlerinden makine bakımına, elektrik işlerinden arma ve donanıma birçok bakım onarım işi marinadaki yetkili servisler tarafından yapılıyor.

1 Mayıs’tan itibaren başlayan kampanyayla 12 ay bağlama yapan tekne sahiplerine altı ay bağlama hediye ediliyor. Marina Park, içerisinde yer alan dükkanlarla her türlü alış-veriş imkânını sağlarken, Sheraton İstanbul Ataköy ise karada konaklamak isteyen misafirlere lüks ve konforu birarada sunuyor.

Konum – 40° 58’ 22” N – 28° 52’ 55” E
Telsiz frekansı – Kanal 73
İletişim – atakoymarina.com.tr

Setur Kalamış Fenerbahçe MarinaKalamış-Fenerbahçe Marina

1511 tekne kapasiteli Setur Kalamış ve Fenerbahçe Marinaları’nda, 75 ton ve 5.5 metre boya sahip tüm tekneler için çekme-atma hizmeti veriliyor. Kalamış Marina’da bu yıl tekrar faaliyete geçen teknik atölyelerle her türlü bakım ve onarım imkânı sunuluyor. Yıllık bağlama sözleşmesi yapan tüm tekneler için yüzde 10, 24m² ve altı tekneler içinse yıl sonuna kadar yüzde 25 indirim ile WorldCard’a taksit olanakları sağlanıyor.

Sosyal hayatın merkezinde yer alan marinada denizcilerin uğrak noktası Divan Kalamış ve Develi Kebap gibi farklı lezzetler sunan restoranlar, cafe ve yat malzemesi dükkanları bulunuyor. Bu yıl açılan Tezmarin satış ofisi teşhir pontonundaki tekneleriyle ve yaz sezonunca sürecek çeşitli etkinlik ve organizasyonlarıyla marinaya hareket getirmiş durumda. Ayrıca marinada sezon süresince birçok yarışa ev sahipliği yapılması planlanıyor.

Konum – Kalamış 40° 58’ 22” N – 28° 52’ 55” E
Fenerbahçe 40° 58,5’ 42” N – 29° 02,1’ 12” E
Telsiz frekansı – Kanal 72
İletişim – seturmarinas.com

Marinalar dosyamızın devamı Haziran 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.