Beneteau First 36

Beneteau First 36

First serisi performans gezi/yarış pazarına hakimdi, bu nedenle Beneteau’nun yaklaşık 15 yıl sonra 30-40ft sektörüne bu yeni First modeliyle dönüşü pek çoklarının beğenisini kazandı.

Bu yeni 36ft bugün için Class 40 ve IMOCA ile adını duyduğumuz Sam Manuard tarafından tasarlanmış ve Slovenyalı Seascape, Beneteau ile 2018’de bir araya geldiğinde geliştirilmekteymiş. Gelişme konseptini üç ana amaç belirlemiş; çarpıcı çok yönlü performans, son derece başarılı First 40.7’ye eş yaşam mahalleri ve uzun üretim ömrü.

Teknenin hızlı bir gezgin ve kulüp yarışçısı olması isteniyor, bu nedenle çok yönlü performans önemli. “Bunun anlamı teknenin (orsa ve pupada) VMG rotalarında hızlı olma zorunluluğu, aksi halde zamanın yarısında acı çekersiniz,” diyor Seascape kurucusu Andraz Mihelin.

Öte yandan ilk planlarda çekiciliğin önemli bir bölümü bulunuyor, tekne sadece 10-13kt gerçek rüzgârda 20kt tekne süratini yakalayacak şekilde tasarlanmış. “Fark teknenin ne kadar iyi tasarlandığı ve inşa edildiğinde saklı,” diyor Mihelin. “Çabamızın yüzde 70’ini buna yönlendirdik, bu saklı kaldığı için asla görünmeyen bir şey.”

Pure design and Engineering projenin bu bölümünde görevlendirilmiş. Mihelin her bir inşa malzemesi için hassas teknik özellikler ve numunelere güven duymanın, mukavemet ve sağlamlıktan fedakârlık yapılmadan ağırlığın en azda tutulmasında önemli rol oynadığını söylüyor.

Tüm perdeler ve mobilyalar bir yarış teknesinde olduğu gibi köpük sandviç infüzyonuyla üretilmiş. Ancak, konfor faktörü de unutulmamış, salona konforlu ve sıcak bir hava verecek bol miktarda ahşap kullanılmış. Stil Lorenzo Argento eliyle yaratılmış ve tavan yüksekliği bugünün safkan gezi teknelerinin bazıları kadar cömert olmasa da, geniş en ve uzun su hattı boyu modeli tüm standartlarda geniş hacimli bir 36ft tekne yapıyor.

First 36 Slovenya’daki yeni tersanede üretilecek ve başlangıçta model yalnızca çift dümenle sunulacak.

Teknik Özellikleri

Tam boy 11m (36ft 1in)
En 3.80m (12ft 6in)
Deplasman 4.8 ton
Rüzgarüstüne yelken alanı 80m2
Rüzgaraltına yelken alanı 180m2
Fiyat Güncel fiyat için firmayla iletişime geçiniz.
İletişim tezmarin.com