Dalgaların arasında bir yıldız Aleyna Hadımoğlu

Dalgaların arasında bir yıldız Aleyna Hadımoğlu

Fransa’da düzenlenen 2017 Dünya Sörf Oyunları’nda kadınlar klasmanında mücadele eden Aleyna Hadımoğlu bu seviyede yarışan ilk Türk sporcu olarak adını tarihe yazdırdı. Başarılı sporcuyla gelecek hedeflerini ve sörf tutkusunu konuştuk.

Röportaj: Eray Emin Aydemir

2020 Tokyo Olimpiyatları için geri sayım başladı. Birçok sporcu oyunlar için kendilerine hedefler belirlerken sörf branşında ülkemizde gözler Dalga Sörfü Milli Takımı’nda yer alan sporcumuz Aleyna Hadımoğlu’na çevrildi. Ailesinin desteğiyle çalışmalarına devam eden başarılı sporcu milli takım kadrosu içerisinde bulunmaktan dolayı gururlu.

Babanızın sörfe başlamanız konusunda etkili olduğunu duyduk. Bu spora nasıl başladığınızı anlatır mısınız?
Sörfe çocuk yaşta Kerpe’de başladım. Filmlerde gördüğüm bu sporu herkes gibi ben de merak ettim. Babamın Kerpe’de sörf yapıldığını keşfedip sörf okulu açmasının ardından benim de serüvenim başlamış oldu. Danube Surfhouse ilk günlerinde ufak bir mağaza ve okul iken zamanla sörfçüler yetiştiren bir kurum haline geldi. İlk günlerde hobiyle sınırlı kalan bu merakım git gide profesyonel gelişme gösterdi.

Bu sporun olimpik bir branş olması ve Türkiye Dalga Sörfü Federasyonu’nun kurulmuş olması beni çok mutlu ediyor.
Bu sporun olimpik bir branş olması ve Türkiye Dalga Sörfü Federasyonu’nun kurulmuş olması beni çok mutlu ediyor.

Dalga sörfü branşında milli takım oluşturuldu ve 2020 Tokyo Olimpiyatları sporcuların gündeminde. Hedeflerin doğal olarak güncellenmiştir.
İlk hedefim dünya şampiyonasına katılmaktı. Bunu başarmanın gururunu yaşıyorum. Federasyon kurulmadan önce kendi imkânlarımla özel izinle Avrupa Şampiyonası’na katılmıştım. O dönemde önce ailem ardından Danube Surf Community, Hardline Nutrition, VolcomWomens, Mattashapes gibi sponsorlarım büyük destek verdi.

Bu sporun olimpik bir branş olması ve mayıs ayında Türkiye Dalga Sörfü Federasyonu’nun kurulmuş olması beni çok mutlu ediyor. Milli takımın içinde yer almak ise çok özel bir duygu. Yeni hedefim olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmek ve başarılı dereceler almak.

Fransa’dan bahsedelim, bu seviyede yarışan ilk Türk kadın sporcumuz oldun ve spor tarihimize geçtin. Düşüncelerini öğrenebilir miyiz?
Böyle bir organizasyonda bayrağımızı dalgalandırmak çok farklı bir duyguydu. Çok yoğun çalıştım ve bunun ödülünü aldım. Bu yarış takımımız adına bir başlangıç. Bundan sonraki yarışlarda ülkemizi iyi temsil etmek ve başarılı olmak için daha çok çalışacağız.

Aleyna Hadımoğlu röportajının devamı Temmuz 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.