Bavaria R40 FLY

Bavaria R40 FLY
Bavaria R40 FLY kapak çekimleri iPhone 7 Plus ile yapıldı.
Bavaria R40 FLY kapak çekimleri iPhone 7 Plus ile yapıldı.

Bu 40ft flybridge’li gezi teknesinde tüm eni kullanan bir master kamara, yüksek bir sürat ve rakiplerinin canını yakacak sağlamlıkta bir gövde var.

Bavaria Yachts, R40 serisini Flybridge ve Coupe olmak üzere iki farklı versiyonla üretiyor. Bu yakışıklı ve doğru oranlara sahip tekneyle test seyrine çıkmak için Bavaria Yachts Türkiye Distribütörü Gena Yacht yetkilileriyle Tuzla Viaport Marina’da buluşuyoruz. Gövde tasarımı, güverte altı yerleşimi ve makine opsiyonları heyecan verici bir seyir deneyimi vaat ediyor. Tuzla’da hava şartları bu gezi teknesinin marifetlerini gözlemlemek için ideal görünüyor.

Kuyruk tahrikli makinelerin her zaman sunduğu etkileyici verimliliği bir kez daha görebilmenin merakı içindeyiz. Maksimum süratte alabanda dönüşler sorunsuz tamamlanıyor ve takip botunun etrafındaki dönüşler tekneyi hiç zorlamıyor. Tek çekincemiz sakin hava koşullarında test yapıyor olmamız. Rüzgâraltına seyirde bu optimum tahrik sisteminin keyfini sürmeye başlıyoruz. Volvo’nun güçlü 6 silindir, 370hp makineleri ve kuyruk sistemleriyle donatılmış bu iyi kotarılmış kayıcı gövde son derece keyifli bir seyir sağlıyor. D6 makinelerle donatılmış teknelerde epey test yapmışızdır, bu model asla hayal kırıklığı yaratmaz; burada da sorunsuz, güçlü ve kontrollü çalışmalarıyla R40 FLY’a artı değer katıyorlar.

Bavaria-R40-FLY-salon

KULLANIŞLI YERLEŞİM PLANI

Kaptanın ihtiyaçları düşünülerek düzenlenen yerleşim ve performans kadar dümen istasyonu da kaptanın tekneyle bütünleşmesini sağlıyor. Öte yandan, mürettebat için ayrılan diğer iki öne bakan koltuk da sırt bölümlerinin biraz alçak olması ve uzun seyirler için iyi bir destek sağlayamamasına karşın çok kullanışlılar.

Salon, tek parçalı ön cam ve dev yan camlar sayesinde aydınlık ve ferah. Test teknemizde açık meşe dolaplar, wenge zeminler ve şık koyu renk döşemeliklerle tamamlanan dekor oldukça maharetli tasarımcıların elinden çıkma görünüyor. Genel görünüm oldukça hoş. Tersane güvertede çok akıllıca davranmış ve çok geniş güneşlenme alanları sunmasa da iyi bir havuzluk tasarlamış. Barın kıç tarafa taşınmasıyla havuzlukta sosyalleşmek ve kullanışlı bir masa yerleştirmek için yer kazanılmış, ayrıca iskele tarafta opsiyonel bir buzdolabı için uygun bir alan bırakılmış. Kullanılan tezgah yüzeyi oldukça geniş ancak birkaç bardak tutacağı gibi ilaveler düşünülebilir.

R40 FLY, asıl farkı güverte altında yaratıyor. Bavaria bir şekilde baş tarafta özel banyolu bir VIP kamarasıyla vasatta tüm eni kullanan bir master kamarayı 12,2m’lik bir tekneye sığdırmayı başarmış. Evet, master kamarada tavan yüksekliği sadece kapı girişinde ayakta durabileceğiniz seviyede ve yatağın üstünde yükseklik çok değil, ancak bu formatta ve kendine özel banyolu bir kamarayı bu boy bir teknede sunabilmeleri beğeniyi hak ediyor.

Su yapıcılar dosyamızın devamı Temmuz 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.