Bavaria SR41

Bavaria SR41

Bavaria’nın son modeli, sportscruiser serisinin en iyi özellikleriyle R-Line serisinin klasını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bavaria SR41 ‘in Ne kadar başarılı olduğunu görmek için soğuk bir günde Solent’te denize çıkıyoruz.

Geçtiğimiz yıl Düsseldorf’ta piyasaya sürülen ve tamamen yeni bir serinin öncüsü olan SR41’in tüm amacı, tersanenin S-Line serisinin sportif estetiğini R-Line teknelerin daha lüks hissiyle bir araya getirmek. Tekne bu hedefi de tutturmuş görünüyor. SR41 Bavaria’nın bir süredir ürettiği en göz alıcı sportscruiser’ı olmuş. Too-Design’dan Marco Casali’nin tercih ettiği bazı basit tasarım öğeleri teknenin genel görünümüne önemli katkılar sunuyor.

Gövde penceresi uzun ve şık bir şeride sahip; daha önceki bazı modellere göre sabit tavan daha alçak bir profille tasarlanmış ve güverteyle hoş bir şekilde birleştirilmiş. Havuzluğun görüntü ve duygusunu vurgulamak için de özel çaba gösterilmiş ve bu yüzden parlak fiberglas kalıpların baskın kullanımından kaçınılmış. Masanın yüzeyi tik; her iki yanında bardaklıkların da bulunduğu yarım daire şeklinde tutamaklar bulunuyor. Barın tezgâhı da tikten üretilmiş, kapıları ise siyah; göz önündeki parlak beyaz plastik görüntüsünü düşürmek çabasının bir diğer ürünü olan siyah gösterge paneliyle uyumlu. Kış koşullarının soğuğuna karşın opsiyonel tik havuzluk ve şık Suntex döşemeleriyle burası güzel bir yer.

Burada fotoğraflarını gördüğünüz tekne HT versiyonu ancak tekneyi kış aylarında da düzenli olarak kullanmak isteyenler için cam kapıları bulunan sevimli Coupé versiyonu iyi ve sorunsuz bir alternatif olarak öne çıkıyor. Bavaria SR41 ’in başlıca çekicilik unsurlarından biri güvertesinin akıcı tasarımı olmuş. Gövde Bavaria S41’i esas alıyor olsa da her iki güvertede de önemli değişiklikler var: Bunlardan en belirgini yüzme platformuna bakan, teleskopik masa ayağı ve ek minder parçalarıyla güneşlenme minderine dönüşen kıçtaki yemek masası. Bu, sabit tavanın gölgesinden uzak, teknenin gerisinde kesintisiz bir manzaraya karşı oturabileceğiniz ekstra bir alan sağlayan akıllıca bir alan kullanımı. Bazı misafirler kıçtaki hidrolik yüzme platformundan denize girerken, ellerinde soğuk içecekleri ve atıştırmalıklarıyla onları izleyen diğerlerini gözünüzde canlandırın… Opsiyonel GRP sabit tavan öğlen sıcağında yiyeceğiniz uzun yemekler için ortadaki ana yemek masasına bolca gölge sağlıyor. Çift kanatlı tik masa kolayca ileri doğru kaydırılarak her iki yana yatırılan ve gerisindeki güneşlenme minderi için yer açan arkalığına yer yaratıyor.

DÜMEN BAŞINDA

Bavaria SR41 demirdeyken en güzel yeri herhalde dümenin yanındaki bölüm olacaktır. Burada aslında bir güneşlenme minderi olan, ama teknenin iç kısmına gelen köşesinde, bir yolcunun seyir halindeyken oturup çevreyi rahatça izleyebileceği bir yer var. Dışarı doğru çıkan kısmı bacaklarınızı ileri uzatıp oturmanızı gerektirdiğinden sakin koşullarda kullanmak için uygun, ancak tekne hareket halindeyken belinizi biraz ağrıtabilir.

Bavaria SR41 test yazısının devamını Eylül sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.