Denizci Babalar

Denizci Babalar

Baba olmak getirdiği tüm sorumlulukların yanında dünyanın en özel ve en keyifli duygularından. Teknede baba olmaksa tüm ekstra sorumluluklarına rağmen çocuklarla ilişkileri samimi kılan, eğlenceli, macera dolu anılar yaratmaya imkân sağlayan bir deneyim. Teknede çocuklarla zaman nasıl geçiyor? Denizi çocuklara sevdirmek için nelere dikkat edilmeli? Zor ve keyifli yanları neler?Denizci babalara sorduk…

HAZIRLAYAN: Betül Usta

ÖNDER CİDER
Denizin çocuk gelişiminde çok önemli yeri var

İzmir Urla’da yaşayan, 40 yıldır denizlerde olan Önder Cider ve 16 yaşındaki oğlu Doruk, denizde çok sık zaman geçiriyorlar. Optimist sporcusu oğluyla tirhandilden katamarana pek çok farklı tekne sahibi olan, ortağıyla beraber Bali katamaranlarının Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Cider, pandemi sebebiyle Fransa’dan henüz getiremedikleri yeni 48 feet’lik yelkenli katamaranlarına heyecanla kavuşmayı bekliyorlar.

ZİYA SALTIK
Deniz aramızdaki bağı ve sevgiyi geliştiriyor

30 yıldan uzun süredir Marmaris’te yaşayan Ziya Saltık, 21 yaşındaki kızı ve 17 yaşındaki oğluyla birlikte sıklıkla denizde vakit geçirip seyir yapıyor. Deniz sektöründe çalışan ve 37 yıldır denizin üzerinde olan Saltık’ın yaptığı işlerin içeriği bugüne kadar doğrudan bir tekne sahibi olmasına ihtiyaç bırakmamış.

RECEP PALAMUT
Teknede daha özgür ve samimi olabiliyoruz

Büyük çocuklarının denize olan tutkusu sayesinde teknede yaşama geçen üç çocuklu Palamut ailesi, denizde yaşamaya hevesle ve hızlıca adapte olmuşlar. Yeni tutkuları 48 feetlik üç kamaralı Bali katamaranlarını beklerken 50 feetlik üç kamaralı Hanse 505 tekneleri Marmaris’te bağlı.

LEVENT ÇELMEN
İyi ki yaşamışız, yaşatmışız bu hayatı…

Devlet sanatçısı Levent Çelmen ve ailesi uzun yıllar yazlarını teknelerinde geçirdiler. Hep birlikte pek çok macera yaşarken imkânların kısıtlı olduğu yıllarda deniz tutkuları için mücadeleler verdiler ve çok keyifli, mutlu anılar biriktirdiler.

AYDIN YURDUM
Teknede eğlencenin yanı sıra dersler de var

48 yıldır yelken sporuyla ilgilenen Aydın Yurdum, kızı Lidya ve oğlu Timothy Levent ile teknede keyfin yanı sıra, ders alınacak maceralar da yaşamış. Kendini daha çok yarışçı bir yelkenci olarak tanımlayan Yurdum, son iki yıldır üç kamaralı tekneleri Goblin 4 ile daha çok gezgin denizci olmaya yönelmiş.

Denizci Babalar ve çocukları yazımızın devamını Haziran 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.