Dijital dünya

Dijital dünya

İlham almalı - 2019 Kasım ayı editoKovid 19’un hayatımıza girmesiyle çok şey değişti bu bir gerçek ancak en büyük değişim 7’den (ki onlar zaten öyleydi) 70’e hepimizin dijitalleşmiş olması. Uzaktan eğitimler, online boatshow’lar, webinar’lar, e-sailing kupaları, zoom sohbetleri derken iki ay gibi kısa bir sürede bu dünyaya nasıl ayak uydurduğumuzu gördük.

Kapalı AVM, kitabevleri dergilere ulaşımı da aksattı ancak nisan sayımızla birlikte D&R Online Store, Migros Sanal Market’te yerimizi aldık. Turkcell Dergilik ve App Store’daki uygulamamızla da deniz severlere ulaştık. Pandemideki ruh halimize bir pozitif katkı da bizden olsun diye, evde ve teknede kalanlar için App Store’daki nisan ve mayıs sayımızın erişimini ücretsiz yaptık.

YouTube kanalımız Oşinaryus’un izlenme süresi ve abone sayısı bir hayli arttı. Hem Oşinaryus kanalımızda hem de dergimizin Instagram hesabından (@mby_tr) yaptığımız canlı sohbetlerle denizci dostlarımızla yakın temasta olmaya devam ettik. Benim için de bir hayli farklı ama keyifli bir dönem oldu. Hayat koşuşturması içinde bir araya gelemediğimiz birçok insanla samimi Instagram sohbetleri yaptık. Öyle ki hiç sosyal medya kullanmayan sevgili Osman Atasoy’u bile bu dünyayla tanıştırdık. Denizciliğin yeni normalini sektör temsilcileriyle Youtube kanalımızda bol bol konuştuk. Karantina boyunca evdeydik ancak okurlarımıza izleyicileri de katarak 10 binlerle buluştuk.

Bu iki ayda anladım ki; basılı derginin yerini hiçbir şey tutmuyor, ne güzel ki hâlâ tutkuyla arşiv yapan ve içinde bir sayı bile eksik olmasın isteyen okurlarımız var ama hayat istemesek de bizi dijital dünyaya doğru çekiyor. Oturduğumuz yerden tüm dünyaya ulaşmak çok güzel ancak yine de tekne üzerinde görüşebildiğimiz, start hattında heyecan duyduğumuz, iyot kokusunu burnumuza çektiğimiz mavisi bol özgür günler diliyorum. Dijital dünyaya zorunluluktan değil de avantajlarından dolayı girmek dileğiyle…

İyi okumalar, iyi seyirler!