Dıştan takma motorlarda dizel devrimi; Oxe–Diesel

Dıştan takma motorlarda dizel devrimi; Oxe–Diesel

Birçok deniz tutkunun büyük bir merakla beklediği dıştan takma motorlarda dizel yakıt kullanımı hayal olmaktan çıktı. Yeni Oxe–Diesel teknolojisini inceliyoruz.

Dıştan takma motorlarda dizel yakıt kullanımı konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Uzun yıllar yapılan araştırmalar ve son beş yıldır yapılan testler sonucunda benzinli makinelerden devşirme edilmeden yüksek beygir gücü ve ekonomisi kanıtlanmış dizel kullanımı, İsveçli firma Cimco Marine AB tarafından üretilen Oxe – Diesel’le artık dıştan takma motorlar içinde geçerli.

Benzin kullanımı, yüksek yakıt sarfiyatları, masraf çıkaran servis ihtiyaçları, kullanım hatalarıyla oluşan hasarlar, yüksek karbondioksit salınımı ve bunun gibi birçok olumsuz unsur yeni teknolojiyle geride kalacak gibi duruyor. Üretici firma Oxe–Diesel’in, deniz keyfini özel kullanımlarda kesintisiz ve ekonomik yaşatırken, ticari ve hizmet gibi ağır şart kullanımlarında ise 10 bin çalışma saatine kadar performans alarak eksiksiz servise devam edebileceğini söylüyor.

Oxe-Diesel, dizel makine artılarını mevcut benzinli dıştan takma motorlara karşı yaşarken, diğer yanda içten takma dizel makinelere göre de oldukça avantajlı. Mevcut içten takma dizel makinelerin kapladığı alanlar artık teknenin genel kullanımına ek ferahlık katarken, seyir anında kamara içinde makine gürültüsüyle birlikte olunmaması da sunduğu konforlardan biri.

Bu yeni ürün, demirleme alanına ya da limana gelindiğinde tek bir tuşla motorların deniz suyuyla temasının bir sonraki kullanıma kadar kesilmesi (şaft/pervane/kuyruk kirlilik problemleri), kirli ve sulu sintine alanları ve benzer bilindik içten takma dizel makine dezavantajlarını ortadan kaldırarak, birçok olumlu gelişimi tekne sahibine sunmakta. Bu gelişmelerin ardından tekne tasarımcıları ve üreticilerinin de yeni modellerini farklı bir bakış açısıyla tasarlamalarına kesin gözüyle bakılıyor.

Yazının devamı Ocak 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.