Dünyanın İlk Akıllı Telsizi

Dünyanın İlk Akıllı Telsizi

Vesper Cortex Sistemi - Dünyanın ilk akıllı telsizi

Vesper Marine’in yeni akıllı Cortex sistemi cep telefonlarını VHF telsizlere dönüştürüyor.

Gelişi uzun bir süre alsa da, elektronik uzmanı Vesper Marine, VHF’lerin iPhone’u olacağını umduğu yeni cihazını piyasaya sürdü. Cortex olarak adlandırılan cihaz son teknoloji VHF telsiz, en yeni AIS alıcı-verici ve uzaktan tekne izleme sistemini bir araya getiren, kablosuz ve dokunmatik ekranlı bir el ünitesi.

Model yalnızca üç farklı ekipman bulundurma gereğini ortadan kaldırmakla kalmıyor, bu üç cihazı daha akıllı, basit ve kullanıcı dostu bir deneyime dönüştürüyor.

Bu ürünün sağladığı avantajların en iyi örnekleri belki de olası bir çatışma riskini belirlemesi, tüm önemli bilgileri parmaklarınızın ucunuza getirmesi ve size doğrudan diğer tekneye çağrı yapma veya ne yapacağınıza karar vermeden önce farklı rota değişikliklerini deneme olanağı vermesi.

Vesper Marine’in teknik ekip yöneticisi Carl Omundsen, “Cortex; VHF, AIS ve DSC’nin gerçek potansiyelini kolay anlaşılır ve kullanılır bir biçimde bir araya getiriyor” diyor. Sistemin kalbinde sabit bir VHF alıcı-verici, bir AIS alıcı-verici, bir hücresel data aktarıcı ve geleneksel bluetooth teknolojisinden daha sağlam bir bağlantı sağlayan özel üretim iletişim protokolüyle donatılmış bir kara kutu baz istasyonu yer alıyor.

Bu protokol kara kutuyu teknedeki 10 adede kadar el ünitesine bağlıyor ve tekne üzerinde her noktadan bağlantı ve kontrol sağlıyor. IPX7 seviyesinde su geçirmez özellikte el üniteleri ıslak parmak veya eldivenlerle kontrol edilebilen 4inç Gorilla Glass dokunmatik ekrana sahip. Kablolu ve kablosuz şarj edilebilir el üniteleri bulunuyor. Kablosuz ünitelerin pil ömrü en az 12 saat ancak her iki tip ünite de baz istasyonla kablosuz haberleşiyor.

Dünyanın ilk akıllı telsizi Vesper Cortex sistemiyle ilgili yazımızın devamını Aralik 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Aralık sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..