Eker Kaymak Avrupa’da şampiyon

Eker Kaymak Avrupa’da şampiyon

Eker Kaymak ekibi, 10-18 Eylül arasında düzenlenen 2022 J/70 Avrupa Şampiyonası’nda Corinthian sınıfında şampiyon olurken, genel sıralamada da Avrupa üçüncülüğüne ulaştı.

Eker Sailing Team, uluslararası alanda elde ettiği başarılara bir yenisini ekledi. 10-18 Eylül tarihleri ​​arasında Fransa’nın Hyères kentinde yapılan, 2022 J/70 Avrupa Şampiyonası’nda, Eker Sailing Team bünyesindeki Eker Kaymak ekibi Corinthian sınıfında birinci oldu.

Ahmet Eker dümenciliğinde; Burak Zengin, Doğa Arıbaş ve Cem Gözen’den oluşan “Eker Kaymak” ekibi 19 ülkeden toplam 88 teknenin katıldığı J/70 Avrupa Şampiyonası’nda genel sıralamada ise yarışları üçüncü sırada tamamladı.

J/70 Avrupa Şampiyonası’na 19 ülkeden 88 tekne katıldı.

Şampiyonaya, Avrupa ülkelerinin yanı sıra farklı kıtalardan temsilciler de katılım gösterdi. Takımlar zorlu hava ve deniz şartlarına karşı büyük bir mücadele sergiledi.

J/70 2022 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiklerini ifade eden Ahmet Eker, “Dünyanın en iyi ve ünlü yelkencilerinin katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda 19 ülkeden toplam 88 tekne yer alırken, Türkiye’yi temsilen dört ekiple katıldık. Avrupa Şampiyonası açık olarak yapıldığı için başka kıtalardaki ülkelerden de katılım oldu. Bu yüzden zorluk derecesi çok yüksekti.

J/70’te ve pek çok değişik sınıflarda Dünya ve Avrupa Şampiyonu olmuş ekiplerle ve dünyaca ünlü yelkenciler şampiyonaya katılım gösterdi. Eker Kaymak ekibi olarak, Ağustos 2022’de İstanbul’da yapılan J/70 Türkiye Şampiyonası’nda şampiyon olduğumuz için mental durumumuz çok iyiydi. İyi bir derece alacağımıza inanıyorduk. Avrupa Şampiyonası’na da bu özgüven ve moralle başladık. Yarışlar boyunca teknemiz gerçekten de çok süratliydi. İyi start, iyi sürat, doğru strateji ve doğru taktikle başarı geldi.” dedi.

Eker Kaymak takımının yarışını günlere göre analiz eden Ahmet Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk gün hafif havada yedincilik aldık. İkinci gün 7-8 knot orta kuvvet dalgalı bir havada ikinci ve beşinci olup genel sıralamada birinciliğe yerleştik. Üçüncü gün hafif havadaki ilk yarışta çok kötü yarıştık. 61. olarak en kötü derecemizi yaptık.

Eker Kaymak
Ahmet Eker “İyi start, iyi sürat, doğru strateji ve doğru taktikle başarı geldi.” dedi.

Sonraki iki yarışta da toparlanıp iki kez onunculuk aldık. Son gün sert havada bir yarış yaptık; rakiplerimizin önünde orsayı dönerken balon basamadık ve hem rakiplerimize geçildik hem de çok geri düştük. Buna rağmen toparlanıp yarışı 19. sırada bitirdik. Son gün ise rüzgâr yarış yapılmasına izin vermedi ve Avrupa Şampiyonası’nı 3. sırada tamamladık.”

Gösterdikleri performansla rakiplerinden de övgü almanın kendilerini çok gururlandırdığını belirten Ahmet Eker, “Ülkemiz adına inanılmaz mutluyuz. Ayrıca organizasyon sırasında Türkiye’den çok sayıda arkadaşımızın mesajlarıyla ve telefonlarıyla bize destek olması motivasyonumuzu ikiye katladı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Tamamı Türk yelkencilerden oluşan ekibimle gurur duyuyorum. Önce kendi ekibimi ve ardından da organizasyonda ülkemizi temsil eden diğer Türk ekiplerini tebrik ediyorum. Özellikle Ameera Jet teknesi müthiş yarışlar çıkardı ve çok iyi sonuçlar aldı. Belki bu kez dereceye giremedi ama dereceye girebilecek seviyede olduğunu herkese gösterdi. Dünya Şampiyonası öncesi rakiplerine gözdağı verdi” dedi.

Eker Sailing Team bünyesindeki “Efsane Yoğurt” takımı da, J/70 Avrupa Şampiyonası’nda 20 yaş altı genç ekiplerin mücadele ettiği “Young Divison – U21” sınıfında boy gösterdi. Altan Eker dümenciliğinde, Fenerbahçe Doğuş Yelken Kulübü bünyesindeki genç yelkenciler; Sinan Mumcu, Doru Demircan, Derin Öner ve Sedef Şener’den oluşan ekip, U21 sınıfında ikinciliği elde ederek ilerisi için umut vadettiklerini kanıtladı.

Eker Sailing Team, şimdi rotasını J/70 Dünya Şampiyonası’na çevirdi. 14-22 Ekim tarihlerinde Monaco’da gerçekleşecek şampiyonada Eker Sailing Team’i; “Eker Kaymak” ve “Efsane Yoğurt” tekneleri temsil edecek.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.