ePropulsion elektrikli motorlar

ePropulsion elektrikli motorlar

Deniz tahrik sistemlerinin şüphesiz Tesla’sı olan Torqeedo’ya meydan okumak çok cesurca bir hareket, ancak Çinli firma ePropulsion bu zorlu görevi üstlenmişe benziyor. 2012 yılında piyasaya giren marka 2021 için pek çok güçlü özelliğe sahip yedi yeni deniz elektrik motoru üretti.

Bu güçlü özelliklerin en ilgi çekicilerinden biri kendini şarj edebilme fonksiyonu; bu özellik bir yelkenli tekne için epey yarar sağladığı gibi yedekte çekilen bir botta da işe yarayabilen bir sistem. Motorun bağlı olduğu tekne 4kt üzeri bir süratte hareket ediyorsa motor hidrojeneratör konumuna alındığında pervane üzerinden geçen suyun döndürme etkisiyle elektrik üretimi ve akünün şarjı gerçekleşebiliyor.

ePropulsion elektrikli motorlar kolayca taşınabiliyor
ePropulsion elektrikli motorlar kolayca taşınabiliyor

ePropulsion elektrikli motorlar için özellikler bununla sınırla değil. Tüm dıştan takmalar 48V platformunda üretilmiş, böylece daha yüksek derecede esneklik sağlıyorlar. Aküler 3 bin defaya kadar şarj çevrimi sağlayabiliyor ve hatta Spirit modellerine bağlı aküler batmaz özellikte. Ergonomik ve ayarlanabilir yeke üzerindeki entegre ekran kullanıcıya güç, voltaj, kalan çalışma süresi ve akü seviyesi gibi önemli bilgileri görüntülüyor. Gece kullanımı için ekran aydınlatma fonksiyonu da var. Emniyet bağı daha kullanışlı güvenlik bilek bantlarıyla değiştirilmiş, bu sayede artık motora bağlı olmanız gerekmiyor. Ancak motordan 10m veya daha fazla uzaklaştığınızda motor duruyor. Farklı kullanıcılar için sekiz bilekliğe bağlantı yapmanız da mümkün.

Emniyet bağı daha kullanışlı güvenlik bilek bantlarıyla değiştirilmiş
ePropulsion elektrikli motorlar emniyet için kol bilekliği

2021 modelleri üç gruba ayrılmış. Spirit dıştan takma modelleri üstün taşınabilirlik ve menzil sunuyor ve bugüne kadar üretilen en hafif ePropulsion dıştan takma modelleri olarak öne çıkıyor.

Yılın yeni modellerinin merkezinde 3hp muadili 1.0 var ve gerek yeke gerek uzaktan kontrol seçenekleriyle sunuluyor.

Navy Evo 3kW ve 6kW olarak iki güç seviyesinde sunulan hafif hizmet dıştan takma serisi. Navy Evo 6.0 yüksek güvenilirlik ve düşük çalışma sesi için fırçasız doğrudan tahrikli bir motor kullanıyor. Son olarak 3kW (6hp) ve 6kW (9.9hp) güçte ve 2048Wh ile 8960Wh arası akülere bağlanabilen pod tahrik sistemleri sunuluyor.
İletişim: erkemarine.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.