ePropulsion X serisi

ePropulsion X serisi

Elektrikli tahrik sistemleri konusunda uzmanlaşan ePropulsion, bu kez mevcut modellerinden çok daha güçlü ve yeni bir dıştan takma makine serisini piyasaya sunuyor. Yeni ePropulsion X serisi X12, X20 ve X40 modellerinden oluşuyor, rakamlar her modelin ürettiği kW güce referans veriyor ve sırasıyla 20hp, 35hp ve 60hp gücündeler.

Üç model de kompakt ve tam tümleşik bir tasarıma sahip. Böylece, örneğin sürat kontrolünün elektronik olması yanında bu motorlar dijital dümen sistemiyle, dümen döndürüldüğünde motoru bir tel veya hidrolik bağlantıya gerek olmaksızın yönlendiren küçük bir elektrik motoruna komutlar gönderiliyor.

Sistem ayrıca “Konum koruma”, “Rota tutma” ve “360 Hareket” gibi otomatik özelliklere olanak tanıyor ve daha kompakt montaj yanında gelecek için daha fazlasını vaat ediyor.

Akü seviyesi, menzil ve daha fazlası konsoldaki dokunmatik ekranda gösteriliyor.
Akü seviyesi, menzil ve daha fazlası konsoldaki dokunmatik ekranda gösteriliyor.

Dijital dümen, elektrikli trim ve kaldırma, elektrik kontrol ünitesi (ECU) ve kontrol ekranı tek bir paçada toplanarak montaj kolaylaştırılıyor ve teknede yerden tasarruf sağlanıyor. Elektrikli trim gibi fonksiyonların kontrol edildiği oldukça şık bir dokunmatik ekran da sunuluyor. ePropulsion yüzde 88,2’lik toplam tahrik sistemi verimiyle endüstri lideri olduğunu belirtiyor ve modellerin geleneksel motorlardan yüzde 36 daha hafif olduğunu söylüyor.

Açıkçası tekne üzerinde farklı bir yerde bulunacak ilave akülerin ağırlığını düşünmek zorundasınız, fakat geleneksel motorlar da yakıt ve bunu depolamak için tanklara gerek duyuyor. Tüm ürünler IP67 su geçirmezlikte ve kullanım ömürleri 5 bin saat. Tipik özel teknenin yılda 50 saatlik kullanımıyla bu herkes için oldukça yeterli olmalı!

Performans ve daima önemli menzil konusunda, ePropulsion X40 modelini 20ft V gövdeli alüminyum bir teknede iki kişiyle denemiş. Bir X40 ve her biri 100kg ağırlığında, 10,24kWh kapasitede dört G102-100 aküyle donatılan teknenin toplam ağırlığıysa 1030kg olmuş. Sakin göl sularında son süratte tekne 20 knot’ın hemen altında bir saat seyir yaparak 22,3 mil menzile ulaşılmış. Yarı güçte 8,3 knot süratle iki saatte 19,1 mil yol alınmış (tekneler genellikle yarı kayışta en düşük verimi sağlar) ve çeyrek güçte çalışma süresi dört saate kadar çıkmış ve 6,7 knot süratte 31,3 mil yol yapılmış. Rezervden bahsedilmediği için seyirlerde tam deşarja kadar devam edildiğini düşünüyoruz, bu nedenle hesaplama yapılırken rezerv durumu da katılmalı. erkemarine.com