XO DFNDR 8

XO DFNDR 8

Dört mevsimlik bu sağlam tekne XO DFNDR 8, seyirde önceliği keyif olan kullanıcılar için bir rüyaya dönüşecek.

XO’nun ödüllü DFNDR 9 modelinin dümen suyundan gelen yeni DFNDR 8 ile ilk tanışmada insanın aklına iki şey geliyor; taviz ve kışkırtıcılık. Taviz kısmı daha kısa boy ve çepeçevre plan yerine tam ene yayılan dümen evi kullanımını gerektiren daha dar enden geliyor. Kışkırtıcı tarafıysa kompakt boyutları ve mütevazı ağırlığına karşın, bu küçük oyuncağın 400 ile 450hp dıştan takma makinelerle donatılabiliyor olduğu gerçeğine dayanıyor.

Bu çok mantıklı, çünkü korunaklı dümen evi ve pratik alüminyum yapısına rağmen tekne üstün sportif yeteneklere sahip. Su üzerine çıkınca sergilediği performans gerçekten harika. Trimi kayışa geçene kadar kullanabilir ve kayış yüzeyinin son santimetrelerinde özgürce yol yapabiliyorsunuz. Bu trimle suya derince inen gövde sayesinde sert bir dönüş başlatabiliyor ve bir teknede mümkün olduğuna inanmayacağınız şiddette G kuvvetini tecrübe ediyorsunuz.

Elbette bunda derin V gövde ve tam boy omurga önemli rol oynuyor. Fakat mükemmel makine kurulumu ve teknenin kusursuz dengesi de çok başarılı. Gövdeyi kaldırıp yol almaya başladığınızda bu etkileyici yakıt verimliliğiyle bir kez daha kanıtlanıyor. Standartta çift 200hp makinelerle donatılan teknede 35 knot süratle seyirde mil başına 1,8 litre tüketirken, 48 knot maksimum süratteyse bu tüketim 2,9 litreye yükseliyor. Standart 385 litre yakıt tankıyla bu veriler XO’nun “gezi teknesi” olarak tanımladığı bir model için çok yeterli denebilecek 170 milden fazla menzil anlamına geliyor.

Emniyetli hatlarıyla baş güverte kolay giriş-çıkış, geniş dinlenme alanları ve kolay erişilir geniş saklama yerleri sunuyor.
Emniyetli hatlarıyla baş güverte kolay giriş-çıkış, geniş dinlenme alanları ve kolay erişilir geniş saklama yerleri sunuyor.

PERFORMANS UNSURU

Dezavantajı ise seyirde dümen evindeki ses düzeyinin biraz yüksek olabilmesi, ancak bunu iyi havalarda açılır tavanı geriye kaydırarak ve kıçtaki kapıları açarak hafifletebiliyorsunuz. Her durumda DFNDR 8 parmaklarınızla su arasında o kadar sağlam bir köprü oluşturuyor ki bir tekneden daha fazla keyif alabileceğinizi hayal etmek çok güç. Tekne bir ulaşım aracından çok bir jet-skinin şiddetli çabukluğuyla hareket ederken, kısmen aşırı kontrol edilebilirliği kısmen de standart donanımda sunulan bir çift süspansiyonlu kaptan koltuğu sayesinde çok etkileyici bir konfor vaat ediyor. Küçük olabilir, fakat büyük ve saldırgan denizlerde bir yol tutmak zorunda kaldığında harika bir performans sergileyebileceği hissediliyor.

XO DFNDR 8 inceleme yazısının devamnını Haziran 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.