ETNZ gözünü kara hız rekoruna dikti

ETNZ gözünü kara hız rekoruna dikti
Emirates, kara hız rekorunu kırmak için seferber oldu.

Dünyanın en eski kupası olan America’s Cup’ı 2017’de kazanıp daha sonra da 2021 yılında başarıyla savunan ve şu an kupayı elinde tutan Emirates Team New Zealand ekibi, 2024’te gerçekleşecek bir sonraki kupayı beklerken bu defa yelken gücüyle karada hız rekorunu kırmayı deneyecek.

Avustralyalı olmasına rağmen yıllardır Yeni Zelanda ekibiyle yarışan ve ikisi Yeni Zelanda adına olmak üzere toplam üç defa America’s Cup kazanmış deneyimli Glenn Ashby’nin başında olduğu proje, rüzgâr gücü kullanarak kara hız rekorunu kırmayı hedefliyor. Şu andaki rekorun sahibi olan Richard Jenkins, 2009 yılında Greenbird isimli kanat yelken kullanan planöre benzer aracıyla Nevada’da saatte 203 kilomotre hız yapmıştı.

Kanat yelkenler konusunda America’s Cup sayesinde fazlasıyla tecrübe kazanan ETNZ bu birikimlerini kara hız rekorunu kırmak için seferber etmiş durumda. ETNZ patronu Grant Dalton’dan yeşil ışık aldıktan sonra aralarında Guillaume Verdier ve Romaric Neyhousser gibi isimlerin de bulunduğu tasarım ekibiyle birlikte çalışmaya başlayan Ashby, iki haftalık bir fizibilite çalışması yapmış ve bu projenin ETNZ ekibinin esas amacı olan Americas Cup için bir engel oluşturmadığına karar vermiş.

Tabi açıklama bu yönde yapılmış da olsa aslında bu projeden elde edilecek bilgilerin hava direncini en aza indirerek yüksek hızlara çıkabilecek yeni AC75 yelkenli tekne için de kullanılması kuvvetle olasılık dahilinde. Üstelik diğer America’s Cup meydan okuyucuları olan Ineos Britannia ve Alinghi, Formula-1 yarış arabası takımlarıyla ortaklık kurarken Yeni Zelandalılar’ın bunu dışında kalması beklenemezdi.

Yaptıkları araştırma sonucunda Jenkins’in rekor kırarken kullandığı araca benzer bir tasarımla ortaya çıkacak Ashby ve ekibi, Temmuz ayında Batı Avustralya’nın düzlüklerinde rekoru kırmak içim ilk denemeleri yapacak. (Baran Atasoy)