Ferretti 780

Ferretti 780

Feretti 780 Testi İnceleme

Metrekarelerce cam ve yerleşim planı seçenekleri yeni Ferretti 780 ’e global bir görünüm kazandırıyor.

Globalleşme hakkında farklı görüşleriniz olabilir, ancak bu akımın yat tasarımlarında rekabeti kesinlikle daha üst bir boyuta taşıdığına şüphe yok. Fransa’da bir fuarda Avrupai yerleşim planıyla tanıtımı yapılan bu yeni İtalyan motoryat, özel Amerikan versiyonu yanında çok sayıda standart değişiklikle Uzak Doğu’daki alıcılar için çekici hale de getiriliyor. Ferretti doğal olarak uluslararası ticaretin taleplerine alışık ve 2012’de Weichai Group tarafından satın alınmadan önce bile dünya pazarında sağlam bir yere sahip bir marka. Ancak yeni 780’in prömiyerinin sonbahardaki Cannes fuarında gerçekleşmesinden de anlaşılacağı üzere markanın öncelikli pazarı Avrupa. Teknenin alçak profilli mobilyalarla donatılmış uzun ve konforlu salonu dev camlarla aydınlatılıyor. Buradan baş tarafa ilerlendiğinde sancak tarafta kapalı bir kuzine ve saklı bir dümenevi bulunuyor. Bu, 780’in Avrupa versiyonu. Her şey tekne sahibi, misafirleri ve mürettebat arasındaki ilişkilere göre düzenlenmiş, kaptan ve şef huzur içinde kendi işleriyle meşgul olurken işlerini karada bırakıp gelenler mahremiyet içinde dinlenebiliyorlar.

Amerikan versiyonunun ana güverte planı daha çok Yeni Dünya’ya hakim olan demokratik bir yaklaşımı yansıtıyor. Oralarda, karı-koca tekne sahipleri bu boyda bir tekneyi kaptansız idare etmeyi akıllarına dahi getirmiyorlar. Bu aile odaklı bir kurguda dümen bölümünü de açan açık plan kuzine ortaya çıkıyor. Uzun, havuzluktan ön camlara kadar kesintisiz görüş sunan haliyle bu yaklaşım salonun geniş boyutlarından çok iyi yararlanıyor ve pek çok yönden beğeniyi hak ediyor.

Öte yandan işler Uzak Doğu’da farklı yapılıyor. Burada, kuzine alt güvertede, ana güverteyeyse dev bir yuvarlak yemek ve oyun masası hakim. Alt güvertedeki uyku alanları tüm eni kullanan kareoke salonunun gölgesinde kalıyor. Bu bölgelerde denizcilik epey eğlenceli olmalı.

Feretti 780 Testi İnceleme - Master Kamara
Ferretti 780 ’in tüm versiyonları bazı temel karakteristikleri paylaşıyor. Ferretti dikkat çekici tasarım öğeleriyle tanınan bir marka değil. Aslında onlar da her yerde karşılaşılmaları nedeniyle kimsenin ilk kim tarafından uygulandığını hatırlamadığı birçok yenilikten sorumlular. Genel olarak önceki 750 modeli üzerine kurulu olsa da, yeni 780 tersanenin popüler olmaları için çok emek harcadığı dev ana güverte camları ve geriye uzanarak havuzluğa gölge sağlayan flybridge ile tamamen yeni bir üstbinaya ve bu boy teknelerde vazgeçilmez bir özellik haline gelen ön güverte oturma bölümüne sahip. Kevlar takviyeli bir hardtop opsiyon olarak seçilebiliyor ve hidrolik kıç platform 450kg kaldırma kapasitesinde. Kıçaynadaki iki panel açılarak suyun tam kenarında oturma yerleri sunuyor. İki kişilik ve kendine özel banyolu mürettebat kamarası kıç tarafta yer alıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Tam Boy 24.01m (78ft 9in)
Su Hatti Boyu 19.50m (64ft 0in)
Su Çekimi 1.94m (6ft 4in)
Yakit Kapasitesi 5,000 litre (1,100 galon)
Su Kapasitesi 1,050 litre (231 galon)
Deplasman 65 ton (yüklü)
Test Makineleri Çift 1,550hp MAN V12-1550
Opsiyonel Makineler Çift 1,400hp MAN V12-1400
Testte Maksimum Sürat 30.1kt
Normal Seyir Sürati 20-27kt
Tasarim Ferretti Group / Studio Zuccon
Başlangiç Fiyatı 3 milyon 240 bin Euro
İletişim: dentur.com

Ferretti 780 testinin devamını Mayıs 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.