Ferretti 850

Ferretti 850

FERRETTI-YACHTS-850

İddialı görünüm, bolca alan ve ekstra flybridge güvertesiyle Ferretti 850’de yok yok.

Ferretti’nin otoyollardaki karşılığı olarak Mercedes’i göstersek yanlış olmaz herhalde. Başka hiçbir tersanenin bu denli güçlü bir kimliği yok. Ferretti’nin kendine güvenen havasını 1990 modelinde olduğu gibi Cannes fuarında sergilenen en son modelinde de görebiliyorsunuz; tıpkı en son C-Class teknelerinin geçirdiği evrimi görebildiğimiz gibi.

Yeni Ferretti 850’yle tersanenin belirgin tasarımının biraz daha geliştiğini görebiliyoruz. Uzun, iddialı pencere formları ve göze hoş gelen yalın profili çok büyük olmasa da dikkat çekici yenilikler. Yeni model sonbaharda lanse edildiğinde dikkat çekmesi için özel bir çaba göstermeye gerek kalmamıştı. Görmeye gelenler gözden kaçırılması zor bir tekneyle karşılaştılar.
Ferretti 850 dış tasarımındaki ölçülü evriminin yanı sıra içeride de şaşırtıcı sayıda değişiklik sunuyor. Ferretti’nin tasarımcıları dışarıda ufak tefek değişikliklerle yetinmiş olsalar da, içeride bu boy bir teknenin nasıl olması gerektiğine dair epey radikal fikirler üretmişler.

Yeni model sonbaharda lanse edildiğinde dikkat çekmesi için özel bir çaba göstermeye gerek kalmadı. Görmeye gelenler gözden kaçırılması zor bir tekneyle karşılaştılar.
Yeni model sonbaharda lanse edildiğinde dikkat çekmesi için özel bir çaba göstermeye gerek kalmadı. Görmeye gelenler gözden kaçırılması zor bir tekneyle karşılaştılar.

Ferretti 850, hem güverte katında hem de aşağıda ilginç bir yerleşime sahip. Tekne hâlâ iki katlı elbette; ancak dümen köşkü, seviyesi güverteden biraz yüksekte yer aldığından tüm tekneye şimdilerde 100ft klasındaki motoryatlarda standart haline gelen, yükseltilmiş bir pilot house tasarımı havası veriyor. Güverte katında büyük teknelerde olduğu gibi bir master kamara olmamasına rağmen dümen köşkünün hemen ilerisinde, kavisli pencerelerin altında rahat mürettebat masasının olduğu bölümde mutfak yer alıyor.

Mutfakta, aşçıyı yemek masasından fazla uzaklaştırmadan, epey geniş salondan en iyi şekilde faydalanmayı bilen harika ve yenilikçi bir alan kullanımına tanıklık ediyoruz. Buradan baş taraftaki iki mürettebat kamarasına doğru bir geçiş uzanıyor.

Loş, gözlerden uzak ve tek kişilik bir ofis kadar ciddi dümen köşkü de farklı bir havaya sahip. Ferretti’nin tasarımcıları geleneksel tekne sahiplerinin bunu nasıl bulacaklarından tam olarak emin değillermiş ama ilk 850’nin alıcısının bu bölüme bayıldığını belirtiyorlar.

Ferretti 850, geniş ve tam boy flybridge’in üzeri opsiyonel hardtop’la kapatılabiliyor.
Ferretti 850, geniş ve tam boy flybridge’in üzeri opsiyonel hardtop’la kapatılabiliyor.

FERRETTI 850 – ÖZELLİKLERİ

Tam Boy – 26m (85ft 3in)
En – 6.28m (20ft 7in)
Yakıt Kapasitesi – 6,750 Litre (1,485 Gal)
Su Kapasitesi – 1320 Litre (290 Gal)
Deplasman – 67.5 Ton (Yüksüz)
Test Makineleri – 2 X 1,800hp Man V12 1800
Opsiyonel Makineler – 2 X 1,900hp Man V12 1900
Test Sırasında Maks. Hız – 29.6 Knot
Seyir Hızı – 20-26 Knot
Tasarımcı – Ferretti/Zuccon
Fiyat – 4.325.000 Euro
İletişim – Dentur Yacht

Ferretti 850 test yazısının devamı Temmuz 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.