Fişekhane Sailing Cup başlıyor

Fişekhane Sailing Cup başlıyor

İstanbul’un yeni yat yarışı parkuru Zeytinburnu Sahili’nde bu yıl ikincisi yapılması planan ve BAUISC Spring Trophy 2’nin üçüncü etabı olan Fişekhane Sailing Cup 29 Nisan Cumartesi günü start alacak.

Geçtiğimiz sene 46 teknenin kıyasıya mücadele ettiği ve yarışlar sonunda dereceye giren takımların kupalarının görkemli bir yelkenci partisi ile takdim edildiği Fişekhane Sailing Cup’ta kayıtlar ücretsiz. Yarış sonrası yapılacak Yelkenci Partisi’nde ödül töreni sonrası canlı müzik yer alacak.

Fişekhane Sailing Cup
Fişekhane Sailing Cup 29 Nisan Cumartesi günü start alacak.

Türkiye Yelken Federasyonu’nun 2023 yılı faaliyet programında yer alan Fişekhane Sailing Cup, 29 Nisan Cumartesi günü Saat 11.50’de verilecek hazırlık uyarı işareti ve akabinde saat 12.00’de çalacak start düdüğü ile 50’ye yakın sayıda yelkenli yarış teknesinin start alması bekleniyor.

Orsa-pupa seyrine göre kurulacak şamandıra parkurunun kurulacağı Zeytinburnu sahilinde, gün boyunca iki farklı yarış yapılması planlanıyor. Özellikle nisan ayındaki hakim rüzgarlar göz önüne alındığında, rekabetin daha zorlu olması bekleniyor.

Hava şartlarına göre değişiklik gösterebilecek olsa da 12.00’de çalması beklenen start düdüğünün ardından, yarışların her birinin yaklaşık 90 dakika sürmesi planlanıyor.

Birbirinden farklı boyda ve modelde teknelerin bulunduğu yarış filosu IRC-0-1-2-3-4, Sportsboat ve Gezgin sınıflarına ayrılacak ve her tekne sahip olduğu reyting değerlerine göre, kendi sınıflarında derecelendirilecek.

Fişekhane

İstanbul’un yeni kültür, sanat, eğlence ve yaşam merkezi Fişekhane, 170 yıllık tarihi dokusuyla şehrin buluşma noktası

Yarış sonrası yapılacak Yelkenci Partisi’nde ödül töreni sonrası canlı müzik yer alacak.

Fişek Fabrikası, diğer adıyla Fişekhane, savaşlarla dolu bir dönem olan 19. yüzyılın ilk yarısında, Osmanlı Devleti’nin ve ordusunun modernleşme çabalarının göstergelerinden biri olan “Zeytinburnu Fabrika-i Hümayun” bünyesindeki önemli yapılardan biri olma niteliğini taşıyor.

Endüstriyel kimliğiyle kentin geçmişinde çok özel bir yere sahip olan ve yüzyılı aşkın süredir kamunun kullanımına kapalı kalan bu tarihi yapı, dünya standartlarında bir restorasyon çalışması ile yeniden yaşama kazandırıldı. Özgünlüğü korunarak, büyük bir hassasiyetle restore edilen ve günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlanan Fişekhane, 19. yüzyıl mimarisinden izler taşıyan tarihi atmosferiyle, ziyaretçilerini büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Fişekhane, 417 kişilik ana sahnesi, 220 kişilik ikinci sahnesi, 100 kişilik Black Box alternatif sahnesi, toplam 671 kişilik sinema salonları ve Contemporary İstanbul Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen sanat üretim ve sergi mekânı Cocoon ile ziyaretçilerine sanatın tüm alanlarını sunuyor. Yazın sahilde kurulan Deniz Sahne’de 2300 kişilik sahne sanatları ve konser etkinlikleri, ayrıca sokakları, açık alanları ve dünya mutfağının eşsiz tatlarına sahip şef restoranlarında, festivaller ve etkinlikler ile Fişekhane, kültür-sanat, gastronomi ve iyi yaşamı tek çatı altında topluyor.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.