Futur-E ile tanışın

Futur-E ile tanışın

İtalyan tasarım stüdyosu Centrostiledesign’ın doğa dostu yeni tasarımı Futur-E sayesinde su üzerinden yol almak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

onsept tekneler söz konusu olduğunda, futuristik, tamamen elektrikli bir runabout olan Futur-E’den havalısı yok. Teknoloji harikası bir Formula 1 otomobilinin süspansiyon sistemi gibi, bu modelin “Kanat entegre edilmiş Kinematik Sistem”i eş zamanlı olarak, birbirinden bağımsız ayarlanmış dört kanat bacağının ne kadar uzatılacağını ve suyla temas açısını kumanda ederek dalgalar üzerinde kolayca kayıp gitmesini sağlıyor.

Tasarımın hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) teknolojisi kullanılarak yapılan sanal tank testlerine çok zaman harcandığı belirtiliyor. Çıkan sonuç, geleneksel gövde tasarımlarını yavaşlatacak kısa dalgada ve azami süratte inanılmaz dengeli bir seyir vaat ediyor. Aşağıdaki bacaklar düzgün bir şekilde kapatıldığında, yanaşma sırasında ya da hava, kanatlarla seyir için riskli hale geldiğinde geleneksel bir gövde olarak gayet başarılı.

Dışarıdan bakıldığında bir tekneden ziyade, kaputu bir güneşlenme minderi alacak kadar geniş bir süper otomobili çağrıştırıyor. Profilden bakıldığında tavan hattı ve kıç payandaları biraz 1980’lerin Audi Quattro’sunu andırıyor, ancak Coupe versiyonundaki makas ekseninde hareket eden kapıları tam bir Lamborghini gibi. Tamamen açık bir versiyonu da bulunuyor.

Ultramodern cam köprü gibi havuzluğu, ortasında bir dümenci koltuğu ve kıçta üç kişilik bir oturma grubuyla sunuyor.

İtalyan uzman stüdyo Centrostiledesign’ın ürünü olan konsept, Endüstriyel tasarımcı Davide Cipriani, 32’nci America’s Cup tasarım ekibinde de yer alan deniz mühendisi Massimo De Luca ve gemi yapımında uzmanlaşmış mekanik teknisyen Alessandro Resta’ya ait.

Futur-Eyazısının devamını Temmuz sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.