Hibrit öncüsü tekneler

Hibrit öncüsü tekneler
GreeNaval 47 - Hibrit Öncüsü Tekneler
GreeNaval 47 – Hibrit Öncüsü Tekneler

Son birkaç yıldır inovasyon haberlerinin büyük bir çoğunluğunu elektrikli otomobiller, alternatif enerji kaynakları, çevreci çözümler oluşturuyor. Sessiz, titreşimsiz ve aynı zamanda sıfır emisyon herkesin ilgisini çekiyor. Aynı trend tekneleri de sarmış durumda. Biraraya getirdiğimiz sekiz farklı hibrit öncüsü tekneler ile teknolojisinin faydalarından yararlanabilir hem de doğayla dost, keyifli bir seyir yapabilirsiniz.

Hazırlayan: Kadir Pirasoğlu

GreeNaval 47
Antalya Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Naval Yat tarafından üretilen GN47, çevreci ve bütçelerini önemseyen tekne kullanıcıları için tasarlanmış bir model. Şubat ayında tamamlanarak suya indirilmesi hedeflenen teknenin başüstü ve flybridge’de bulunan solar paneller sayesinde sıfır yakıt tüketimi ile 25 mile kadar iki saat seyir imkanı sunacağı belirtiliyor. Solar panellerle günde yaklaşık 15 kW lık enerji depolanabiliyor. Batarya kapasitesinin 50kW olduğu düşünüldüğünde üç günde tüm bataryalar doluyor.

Teknede iki çeşit sevk sistemi tercih edilebiliyor. Çift 50 kW PM elektrik motorları ve iki adet 22 kW DC jeneratörle sunulan birinci sistemde tekne jeneratör desteğiyle hiç yakıt tüketmeden 7 knot seyir hızıyla 3 bin mil durmadan yol katedebiliyor. Çift 300p Volvo Penta dizel makine, çift 20kW PM elektrik motoru ve bir adet 7kVA jeneratörle sunulan ikinci sistemde ise tekne maksimum 16 knot sürate ulaşıyor.
GN47, güverte içerisinde geniş yaşam alanları sunuyor. İç tasarım kullanıcı isteğine göre düzenlenebiliyor ve yüzme platform uzunluğu, bot garajı gibi gövdeye dair eklemeler yapılabiliyor. Salonda sancak tarafta tam donanımlı mutfak, iskelede oturma grubu ve yemek masası yeralıyor. Hemen ilerisine ise L şeklinde bir oturma grubu ve dümen mahalli konumlandırılmış. Aşağıda teknesini mürettebatla birlikte kullanacakları mutlu edecek üç kamaralı bir plan tercih edilmiş. Dümen mahallinin yanından inilen baş tarafta çift kişilik bir master kamara ve iskelede iki yataklı misafir kamarası; yüzme platformundan ve havuzluktan ayrı girişi bulunan çift kişilik diğer kamaraysa kıç tarafa yerleştirilmiş. İletişim: greenaval.com

Teknik Özellikler
Boy: 14.32m (46ft 11in) En: 4.15m (13ft 7in)
Makine: Çift 300hp Volvo Penta dizel ve Çift 50kW PM elektrik motoru Maksimum sürat: 16 knot (dizel makinelerle) 10knot (elektrik motoruyla)
Fiyatı: 435 bin Euro

Yazının devamı Kasım 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.