Leopard 43 PC

Leopard 43 PC
Leopard 43 PC
Leopard 43 PC

Bundan bir önceki model, 39 PC son derece kullanışlı bir charter teknesi oldu. Acaba onun yerini alan bu şık Leopard 43 PC de özel alıcıları cezbedecek mi?

Yazı Jack Haines Fotoğraflar Richard Langdon & The Moorings

Leopard 43 PC’nin selefi iyi tanıdığım bir tekne. 39 PC ile hem Avrupa’da hem de Amerika’da charter yaptım ve bir haftalık tatillerde, tam kapasite misafirlerle teknenin yerleşimini sonuna kadar test etme imkanım oldu.

39 PC amacına uygun, yani charter müşterileri için kullanışlı, ancak incelikleri olmayan bir tekneydi. Üretilen Leopard’ların üçte biri charter operasyonu yapan Moorings firmasının filosu için, TUI Marine tarafından satın alındı; aynı şey 43 için de geçerli olacak. Bununla birlikte, Leopard charter operatörlerinin yanı sıra özel kullanıcıları da cezbetmek üzere 43’ün iç dekorasyon ve kalitesini geliştirmek üzere ciddi bir çaba gösterdi. Sonuçta ortaya çok da iyi bir iş çıkarmışlar; yeni tasarımda yalnızca daha ferah renklerle daha çekici bir görüntü sunmakla kalmamış, söylediklerine göre iç hacmi yüzde 30 artırmış ve güverte katının yerleşimini de tamamen değiştirmişler.

Leopard 41 PC - Salon
Leopard 41 PC – Salon

39’un sürgülü kapısından girildiğinde iskelede ufak bir mutfak ve onun önünde, ön camın altında yemek masası bulunuyordu; 43’te ise yemek masası iskelede, mutfak ise çaprazında L şeklinde bir tezgâha yayılmış. Alan daha iyi kullanıldığından mutfağı aynı anda birden fazla kişi kullanabilirken, salondaki oturma grubu da 39’da olduğu gibi geriye değil, ileriye bakıyor.

Bir diğer önemli değişiklik ise salonun ön kısmına eklenen ve baş tarafa geçiş sağlayan kapı. Bu önemli değişiklik sayesinde teknenin kıçından başına kolaylıkla geçilmesinin yanı sıra içeride çok daha iyi bir hava akımı sağlanıyor.

Ön kapının iskele tarafında ufak bir masa ve kağıt haritalar ile navigasyon gereçleri için dolap var. Bu kısma gaz kolu ve ikincil otopilot donatma opsiyonu sayesinde korunaklı salondan dümen tutmak da mümkün.

İki gövdedeki yaşam alanlarına 39’da olduğu gibi salonun her iki yanındaki basamaklardan geçiliyor. Test teknemiz charter yerleşimine sahipti; her bir gövdede ikişer kamara ve ortalarında birer banyo vardı. Yatakları biraz daha geniş olduğundan kıç kamaralar daha iyi. Başta ise daha fazla dolap bulunuyor, çünkü kıç kamaralardaki yatakların altlarında Yanmar’lar var; baştaki kamaraların uç kısımlarında da birer tek kişilik yatak bulunuyor, bunların boyutları nedeniyle daha çok çantaları muhafaza etmek için kullanılacağını düşünüyoruz.

Yazının devamı Kasım 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.