Leopard 46 PowerCat

Leopard 46 PowerCat

Sağlam yeni gövde ve geliştirilmiş salon yerleşimiyle bu büyük katamaran bilindik noktalarda değişiklikler yaratmışa benziyor. Peki charter pazarı karakterinden kurtulabilecek mi?

Amerikalı Leopard Catamaran, 50 yıllık müşteri geri bildirimleriyle geliştirdiği yeni modeliyle karşımızda. Leopard 46PC ilginç bir tekne; şaşırtıcı süratte, şık ve konforlu…

Tüm Leopard katamaranları Güney Afrika’da dünyanın üçüncü büyük yelkenli ve motorlu katamaran üreticisi olan ve 1991 yılında kuruluşundan bugüne 2 binden fazla tekne inşa eden Robertson and Caine adlı tersanede üretiliyor. Ancak Leopard markası konuyla ilgisi olmayan, tersanenin yıllık üretiminin tamamını satın alan ve her yeni modelin geliştirilmesinde sözü geçen bir firma olan Travelopia’ya ait. Bunun nedeni dünyanın en büyük bareboat charter operatörlerinden ikisi olan Sunsail ve The Moorings’in de sahibi olması.

Firmanın her yıl Robertson and Caine’den aldığı 180 teknenin yaklaşık yarısı doğrudan Moorings veya Sunsail markası altında charter filolarına katılıyor, diğer yarı ise Leopard markası altında özel tekne sahiplerine sunuluyor. Test teknemiz kısa süre önce gerçekleşen Miami Boat Show’da sergilenen tamamen yeni Leopard 46PC. Ancak birkaç logo ve kuşak dışında, tüm dünyada Moorings filolarına kısa sürede katılacak olan Moorings 464 PC ile tamamen aynı tekne.

Leopard 46 PowerCat - Salon

KATAMARAN STİLİ

Öncelikli olarak charter işletmesini hedefleyen bir tekne satın almak marka bilincine sahip özel alıcılar için pazarın alt sıraları gibi geliyorsa yeniden düşünün. Leopard yalnızca iç ve dış tasarımı yönünden çıtayı belirgin ölçüde yükseltmekle kalmayıp deniz dostu, bakım ve tutumu kolay, işletmesi uygun maliyetli ve değerini iyi koruyan olağanüstü sağlam ve çok iyi düşünülmüş tekneler üretiyor. Bunların tamamı gezmeyi charter misafirleri kadar seven özel tekne sahiplerine çekici gelecek özellikler.

Peki Travelopia’nın Leopard 46 PC’nin seleflerinden daha çekici bir paket olduğunu düşünmesinin nedeni ne? İlk olarak, önceki bazı mevcut yelkenli katamaranlardan adapte edilen modellerin aksine sıfırdan bir motorlu katamaran olarak tasarlanmış.

Leopard 46 PowerCat test yazısının devamını Mayıs sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.