Cumhurbaşkanlığı 3. Uluslararası Yat Yarışı takvimi belli oldu

Cumhurbaşkanlığı 3. Uluslararası Yat Yarışı takvimi belli oldu

Dört yarıştan oluşan Cumhurbaşkanlığı 3. Uluslararası Yat Yarışı’nın takvimi ve rotası AKM’de gerçekleştirilen basın toplantısında duyuruldu. İlk yarış olan Halikarnas Kupası 25 Mayıs’ta Marmaris’ten start alarak 190 deniz millik zorlu bir rotanın tamamlanmasıyla 27 Mayıs’ta Bodrum’da sona erecek.

Türkiye Yelken Federasyonu 2022 Faaliyet Programı kapsamında İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanlığı 3. Uluslararası Yat Yarışı basın toplantısı AKM’de gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla, İstanbul Valiliği ve Muğla Valiliği’nin işbirliğinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışları’nın 2022 takvimi ve rotası duyuruldu.

İlk Etap Muğla’da Halikarnas Kupası

Cumhurbaşkanlığı 3. Uluslararası Yat Yarışları’nın ilk etabı, dünyanın en özel destinasyonlarından Marmaris-Göcek-Bodrum rotasında gerçekleştirilecek. Halikarnas Kupası 25 Mayıs’ta Marmaris’ten start alarak 190 deniz millik zorlu bir rotanın tamamlanmasıyla 27 Mayıs’ta Bodrum’da sona erecek. 28 Mayıs’ta Bodrum Kalesi’nde gerçekleştirilecek ödül töreniyle ilk yarışın kazananları kupalarına kavuşacak.

İstanbul etabı, ‘’İki kıtada yaşayan şehir’’ adıyla göz kamaştırıcı güzellikteki Boğaziçi’nde gerçekleşecek. 28 Ekim’de başlayacak yarışlar sırasıyla Mavi Vatan Kupası (Adalar parkuru) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, Cumhuriyet Kupası (İstanbul Boğazı) ve Barbaros Hayreddin Paşa Kupası (Caddebostan parkuru) yarışları düzenlenecek. İstanbul etabı 30 Ekim’de ödül töreni ile sona erecek. Şampiyonluk için mücadele verilecek dört yarışın sonunda, toplamda en iyi dereceyi elde edecek ekip, Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı Şampiyonu unvanına ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’na hak kazanacak.

“Ülke tanıtımı için önemli”

DHL Express ana sponsorluğunda yapılacak organizasyonun Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü Ekrem Yemlihaoğlu, İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü’nün sportif direktörü Engin Yuvaktaş, DHL Express Türkiye CEO’su Mustafa Tonguç basın mensuplarına etkinlikle ilgili açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısının açılışında konuşan İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü Ekrem Yemlihaoğlu, “Organizasyonumuz henüz üçüncü yılına girmişken gerek ulusal gerekse uluslararası mecralarda en prestijli yat yarışlarından biri olarak yerini almış bulunmakta. Yarışların ülke tanıtımına katkı sağlayacağına, yurtdışı yarışmacılarla ve yurtdışı medyayla bu yarışın büyük ilgi çekeceğine inanıyor ve bu yolda çalışıyoruz.” dedi.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkan Özlem Akdurak, “Henüz üçüncüsüne ulaşmış olmasına rağmen, uluslararası camiada bir marka olmak yolunda hızlı adımlarla ilerledi yarışlarımız. Ülkemiz dünya yelkeninin merkezi olmak için ideal koşullara sahip. Yat yarışları da bu çabamıza çok büyük değer katıyor. Türkiye’nin yelken sporunda ne denli ileri gittiğini gösterecek olan bu yarışta birçok yerli ve yabancı sporcu yarışacak. Türk yelkeni, dünya ve Avrupa şampiyonluklarıyla dünyada önemli bir yere sahip” diye konuştu.

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, “Bir organizasyona başlamaktan ziyade sürdürülebilir olması önemli. Ülkemiz için önemli bir spor. Yatçılığın, yelkenciliğin hızlı gelişmesi son derece önemli. Yatçılıkta sadece sportif anlamda değil, ülkemize aynı zamanda spor turizmi anlamında da ciddi katkısı olacak. Bu bağlamda bu ilimizde organize edeceğimiz organizasyonu da Valilik ve Bakanlık olarak çok önemsiyoruz. Ülkemize daha büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Basın toplantısında son sözü alan İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü’nün sportif direktörü Engin Yuvaktaş ise yarışların teknik detayları ile ilgili bilgiler verdi: “Bu yıl yapacağımız yat yarışlarını toplam 11 farklı sınıfta gerçekleştireceğiz. Bu sınıflar ana olarak yarış lisansı olan ve olmayanlar olarak ikiye bölünüyorlar. 11 sınıfta geçen yıl toplam sayı 90 olmuştu, bu yıl 100’ü aşar diye düşünüyoruz. Halikarnas Kupası ilk yarışımız, açılış yarışımız. 25-27 Mayıs tarihleri arasında Muğla’da gerçekleşecek. Kadın yelken takımları ile üniversite takımlarına çok önem veriyoruz.” sailturkey.racing

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.