Kaybeden yine biziz

Kaybeden yine biziz

İleriki yıllarda ilgi çekici sıfatlarla anacağımız bir yelken sezonunun daha sonuna geliyoruz. Doğru dürüst yarış yapılamadığı için sezonun bir kazananından bahsetmek de imkansız.

Gerçek olan tek bir şey var; Türk yat yarışçılığının kaybettiği. Teknelerin bir bölümü yurt dışında yarışmayı tercih ederken bir bölümü de yarışmaktan vazgeçiyor. Tek tek tuğlalar koyarak ördüğümüz duvarı tek bir balyoz darbesiyle yıkmayı el birliğiyle başardık.

Yat yarışlarının yanı sıra, Sport Boat ve Match Race etkinlikleri de düzenleniyor. Sporumuzu yönetenlerin yelken sporunun 17 yaşına kadar yapılan bir spor olmadığının farkına varmaları gerekiyor. Optimist, Laser 4,7 gibi teknelerin öğrenim teknesi olduğunu, ulusların olimpik sınıftaki başarılarıyla ölçüldüğü gerçeğini herkesin görmesi gerekiyor.

Orient Express’te sezonun son yarışı Gölcük Donanma Kupası olacak. Teknemizi başarılı olmak için hazırlıyor, yarışa tam kadro girmeyi planlıyoruz. Gölcük yarışına ilk olarak Dragon’la girmiştim. Gölcük’e gitmek ve dönmek bana okyanusu geçmek gibi gelmişti. Bu yarış sanırım tüm yelkenciler tarafından güzel anılarla hatırlanıyordur. Birkaç yıl önceki git gel rotalı yarış ise bence bugüne kadar yapılanların en iyisiydi. Bir kez daha tekrarlanmasa bile cesur bir deneme olduğuna inanıyorum.

Yelken kariyerimde bir de ilk yaşıyorum. Masanın diğer tarafını da tanımaya başladım. Bir ay önce yelkene başladığım Marmara Yelken Kulübü’nde komodorluk görevi tam gaz başladı. Şimdilik işlerin kulüpte nasıl yürüdüğünü öğrenmeye çalışıyorum. Çok deneyimli, çalışkan ve işini iyi bilen profesyonellere sahibiz. Tüm idari kadro işini büyük bir özveri ve şevkle yapıyor. Yönetim kurulunda da yelken sporundan sorumlu teknik üyeler yapılan aktiviteleri profesyonellerin de desteğiyle gayet iyi yönetiyor.

Yat yarışçılğı için ilk sınavımızsa Mass Kardeşlik Kupası olacak. Yarış boğaz parkurunda yapılacak. Büyükdere’den saat 12:00’da start alacak tekneler Çırağan Sarayı’na kadar gelecek. Sponsorumuzun çok önem verdiği Destek sınıfları burada finiş verirken, IRC 1, 2 ve 3 sınıfları Çırağan şamandırasını döndükten sonra Anadoluhisarı önündeki şamandırayı dönüp tekrar Çırağan’a gelerek finiş verecekler. Yarışın başhakemliğini Ahmet Atacan yapacak. Filonun keyifle yarışacağı bir organizasyon olacağını düşünüyorum. Yarışçılara bir uyarı ise start hattına ulaşmak için geçecek zamanı iyi hesaplamaları. Kalamış’tan Büyükdere’ye ulaşmak en az iki saat alır diye tahmin ediyorum. Boğazı kullanma süremiz kısıtlı olduğu için zamanı çok iyi kullanmamız gerekiyor. Kupa töreniyse yarıştan bir gün sonra Marmara Yelken Kulübü’nde yapılacak. Dereceye giren teknelere kupaları verilirken ekiplere de madalyaları takdim edilecek. Katılımın yüksek olacağı, yarış kalitesi ve sosyal etkinlikleriyle hepimizi mutlu edecek bir yarış olmasını diliyorum.

Adil ve kolayına rüzgârlar dilerim. MBY

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.