Küllerinden doğmak mümkün

Küllerinden doğmak mümkün

Kasım ayı yat yarışları açısından dipte geçti, yarış yok, heyecan yok, haber yok. En ilgi çeken olaysa Farr 40 filomuza dünyanın en hızlı Farr 40 teknelerinden birinin katılması oldu.

Defalarca dünya şampiyonluğu olan Barking Mad, sevgili Aydın Yurdum tarafından satın alındı. Süper tekne, müthiş dümenci ve deneyimli ekibiyle yarışların hepsini zorlayacaklarını düşünüyorum. Aydın’ın da işin içerisine girmesiyle, özlemini çektiğimiz One Design filo yarışlarına bundan sonra kavuşabileceğiz.

Farr 40 tekneleri sayıları artmasına rağmen bir türlü filo yarışlarını beceremezken Dragon filosu İstanbul’la bağlarını koparttıktan sonra Bodrum’da yeniden yükselişe geçti. Aynı Pirat sınıfı gibi gittikçe büyüyen ve gençleşen filo kimseciklere yük olmadan küllerinden doğdu. Sanırım federasyon ve kulüpler bir sınıftan ellerini çekip o sınıfı yarışların yönetimine ve inisiyatifine bıraktıklarında filo kendiliğinden gelişiyor, büyüyor, ilerliyor.

Ülkemizde en büyük sıkıntılarından biri yelken sınıflarında veteran yarışçılarının ve yarışlarının hiç olmaması. Halbuki yurt dışındaki kadar bizde de genç yarışçı var, hatta daha bile fazlalar. Masterlerin ya da yaş grubu yarışçılarının fazlalığı ekonomik olarak sınıflara büyük katkı yaparken yelken ailesinin de büyümesini sağlıyor. Tüm bunlar olurken ne federasyondan ne de kulüplerden bir kuruş para çıkmıyor. Tüm eski tüfeklerin yeniden arenaya çıktıkları bir 470-Finn Türkiye yaş grupları şampiyonasını düşünebiliyor musunuz?

Marmara Yelken Kulübü’nde önümüzdeki yılın yarışlarını düzenleme çalışmalarının sonuna geldik. Bu yıl katılımcılardan çok olumlu geri dönüşler aldığımız Mass Kardeşlik Kupası’nı ekim ayı sonlarında tekrarlayacağız. 2015’ten farklı olarak yarışı iki güne çıkarttık. Cumartesi günü yapılacak Boğaz yarışına, pazar günü bir de coğrafi rota yarışı ekleyeceğiz. Kulüp önlerinde verilecek start ve kurulacak finiş hattı uzun yıllardır kullanmadığımız yarış parkurlarının tekrar kullanılmasını sağlayıp Caddebostan tarafında da görsel bir sunum yapmamızı sağlayacak. Önümüzdeki günlerde yarış takvimini kesinleştirip kulübün internet sitesinde bilgileri paylaşacağız. Katılımın rekor sayılara ulaşması ise en büyük dileğimiz.

Tüm yelken ailesine iyi yıllar dilerken, savaş baltalarının gömüldüğü, huzur ve birliktelikle çalışmaların yapıldığı, dipten çıkacağımız bir sezon diliyor, başta Olimpiyat sporcularımız olmak üzere ülkemizi yurt dışında temsil eden tüm sporculara güç, cesaret ve başarılar diliyorum.

Adil ve kolayına rüzgârlar olsun. MBY

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.