Lapseki’den Çanakkale’ye barınaklar

Lapseki’den Çanakkale’ye barınaklar

Lapseki'den Çanakkale'ye barınaklarİsmail Oruç kendi yaptığı teknesi Devekuşu ile kıyı kıyı Türkiye’yi gezecek. 23 Nisan 2016’da Tekirdağ’dan yola çıkan Oruç seyahati sırasında yaşadıklarını kendi internet sitesinde yazıyor. Oruç şimdi de bu izlenimlerini MBY okurlarıyla paylaşıyor. Lapseki’den Çanakkale’ye barınaklar dosyası her ay bu sayfalarda…

www.ismailoruc.org

ŞEVKETİYE BALIKÇI BARINAĞI – LAPSEKİ
Kemer’in tam karşısındaki burnun içinde olan Şevketiye Balıkçı Barınağı’nın girişindeki su seviyesi yaklaşık 1,5 metre derinliğinde. Salmalı teknelerin girmesi imkansız. Barınağı Şevketiye köyü muhtarlığı işletmekte. Birkaç küçük balıkçı teknesi dışında yaz aylarında yazlıkçıların tekneleri bağlanıyormuş. İçeride rıhtım kenarında derinlik iki metreye ulaşıyor.

ÇARDAK – LAPSEKİ
Çardak’ta kayıtlı barınma yeri olmadığı için Lapseki’ye bağlandıktan sonra merak edip karayoluyla gittim. Çardak’taki balıkçılar feribot iskelesinin iç tarafına baştankara bağlanıyorlar. Çay bahçelerinin önüne yapılmış olan rıhtım kenarında derinlik sıfır. Yanaşan küçük kayıklar kuma oturtuluyor. Aslında iskeleden köprüye doğru derinlik 3 metre civarında. Köprüden sonra denizin içeri girmesiyle lagün oluşmuş. Bazı teknelerse lagünün içinde kuma çıkarak barınıyor. Balıkçı barınaklarında yelkenli tekneye rastlamak neredeyse imkansız, bu yüzden Çardak’ta tonozda bir yelkenli görmek çok hoşuma gitti.

Yazının devamı Temmuz 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.