Mavi İklim Elçileri İzmir’deydi

Mavi İklim Elçileri İzmir’deydi

TURMEPA, TÜRKLİM ve WISTA Türkiye’nin giderek artan iklim değişikliğine dikkat çekmek için hayata geçirdiği Mavi İklim Elçileri Projesi’nin üçüncü durağı İzmir oldu.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) ve WISTA’nın (Uluslararası Deniz Ticareti ile İştigal Eden Kadınlar Derneği) Türkiye’nin dünyada giderek artan iklim değişikliği olaylarına dikkat çekmek ve çevresel sorunlara yönelik sürdürülebilir çözümler geliştirmek amacıyla hayata geçirdiği Mavi İklim Elçileri Projesi’nin üçüncü durağı İzmir oldu. Kadın denizcilerin iklim değişikliğiyle mücadelede sektöre öncülük etmesini hedefleyen proje SOCAR Terminal’in desteğiyle İzmir’de liman çalışanlarıyla buluştu.

Proje kapsamında liman çalışanlarına TURMEPA tarafından Sıfır Atık Mavi eğitimi verildi. Sıfır Atık, Sıfır Atık Mavi, karbon ayak izi, plastik tüketiminin azaltılması, enerji ve su tasarrufu gibi konuları içeren eğitim aracılığıyla liman çalışanlarının hem limanda hem de bölgede çevresel farkındalığı artırması hedefleniyor.

Proje kapsamında SOCAR Terminal tarafından seçilen üç kadın çalışan 1 yıl içerisinde bulundukları limanın bütün çalışanlarına iklim değişikliği farkındalık eğitimi verme sorumluluğu aldı. Llimanda öncü rol üstlenerek farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yürütüp Sıfır Atık, iklim değişikliği ile mücadele konularında kurumsal çözümler geliştirilmesine liderlik edecekler.

Projenin bir sonraki adımı ise bölgede yapılacak kıyı temizleme etkinliği olacak. Liman çalışanlarıyla birlikte yapılacak etkinlikle denizlerimizin mavi kalması için el ele verilecek. Mavi İklim Elçileri Projesi’nin Antalya, Mersin ve İzmir’den sonraki durağı İstanbul olacak.

“Yarınlara daha temiz denizler bırakmak için”

Mavi İklim Elçileri
Mavi İklim Elçileri Projesi’nin sonraki durağı İstanbul olacak.

Mavi İklim Elçileri Projesi’nin İzmir durağı için destek veren SOCAR Terminal’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uygun Değirmenci, SOCAR Terminal olarak iklim değişikliği ve çevre kirliliğinin önlenmesi, biyoçeşitliliğin korunması, sürdürülebilir çevre ve sıfır atık konularına büyük önem verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“TURMEPA’nın TÜRKLİM ve WISTA Türkiye ile birlikte iklim değişikliğine ve çevre kirliliğine dikkat çekmek, sürdürülebilir çevre ve biyoçeşitliliği koruyan uygulamaları desteklemek ve denizcilik sektöründeki kadın çalışanların önemini vurgulamak için hayata geçirdiği Mavi İklim Elçileri Projesi’nde SOCAR Terminal olarak yer almaktan ve ilk yıl ev sahipliği yapmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Bu projenin ülkemizdeki denizcilik sektöründeki kadınların deneyimlerini ve başarılarını göstermek ve gelecek nesillere temiz denizler bırakmak için büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Denizcilik sektöründe kadın çalışan sayısını yükseltmek ve bu sektörde daha fazla var olmalarını sağlamak için biz de SOCAR Terminal olarak desteğimizi her zaman sürdüreceğiz.”

 

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.