Motor Boat Ödülleri (2024) – Kazananlar

Motor Boat Ödülleri (2024) – Kazananlar

Karar verilmesi için aylar süren testler, haftalar süren incelemeler ve jüri üyeleri arasında günlerce süren değerlendirmeler gerekti ve 23 Ocak’ta Boot Düsseldorf’ta yapılan özel bir etkinlikte yılın Motor Boat Ödülleri sahiplerini buldu. Her zaman olduğu gibi, dokuz tekne kategorisinin her biri için titiz deneme seyirlerinde ne kadar iyi performans gösterdiklerine ve boyu, stili ve fiyatına oranla hedef pazarının taleplerini ne kadar karşıladığına bağlı olarak bir kazanan seçtik. Bazı kategorilerde ayrıca kazanan olacak kadar iyi olmasalar da, çıtayı kendilerine özel bir yolla yukarı taşıyarak çok beğeni alan tekneleri de ödüllendirdik.

SAXDOR 270 GTO
SAXDOR 270 GTO

30FT ALTI SPOR TEKNELER
SAXDOR 270 GTO

Alıcılar bugün bir spor tekneden çok şey istiyor; sürat yapabilen ve amaca uygun iyi bir gövde artık yeterli değil. Genelde çok sayıda oturma yerleri ve güneşlenme alanlarıyla, misafirlerinizi doyuracak ve içecek sağlayacak bir barla, yemek için bir masayla, güneşten koruyacak bir T-Top’la, geceleme için bir yatak ve herkesin konfor ve kolaylığı için bir WC ile 10 parmağında 10 marifet olan tekneler aranıyor.

Saxdor 270 GTO tüm bunları ve daha fazlasını sağlıyor. Tekli ve ikili uygulamalar dahil, çok sayıda makine seçeneği ve vakum infüzyonlu çift basamaklı gövde sayesinde, alıcılar performans ve verim arasındaki dengenin ince ayarlarını yapabiliyor.

Stili nasıl kurguladığınızdan bağımsız olarak sonuç daima römorkla taşınabilecek kadar küçük, geceleme yapılabilecek kadar büyük, kaptana keyif verecek kadar hızlı ve yüksek seviyede konfor ve güvenlikle mesafe kat edebilecek kadar yetenekli çok şık bir tekne oluyor.

Flipper 900 DC
FLIPPER 900 DC

30FT ÜSTÜ GEZİ TEKNELERİ
FLIPPER 900 DC

Kuzey standartlarında bile Flipper 900 DC çok başarılı bir hafta sonu teknesi ve bunu klasik İskandinav günübirlik teknelerinin en iyi özelliklerini alıp bunları daima saygı duyulan bu türü gerçekten güncelleyen daha yeni ve dinamik bir pakette toplayarak başarıyor. Öncelikle, sizi çevre şartlarından çok iyi koruyan uzun ve yüksek çepeçevre bir ön camla çevrili gerçekten güvenli derin bir havuzlukla karşılaşıyorsunuz.

Saklama yerleri de çok iyi düzenlenmiş, çok hoş Windy-vari eğimli baş güverte hatları düşünüldüğünde yatak olanakları da oldukça iyi. Bunlar içinde baş tarafta çift kişilik bir yatak ve havuzluk zemini altında daha kompakt bir yatağa ilaveten iskelede bir WC bölmesi de sunuluyor. Tutkulu bir kullanıcıysanız bu tekneyi 50 knot performans için çift 300hp dıştan takmalarla seçebiliyorsunuz. Ancak, başlangıç seçeneği 225’lerle bile kendinizi sekiz saniye içinde 30 knot süratte uçuyor bulabilir ve maksimumda 45 knot civarı süratleri görebilirsiniz.

900 DC‘nin stili belirgin hatlı tasarım zenginlikleriyle bu performansı destekliyor, örneğin entegre fiber cam destekleri, yan camlarda renkli cam projeksiyonları ve seyir fenerleri etrafında elmas gibi kesilmiş çizgiler. Bunlar küçük şeyler gibi görünebilir, fakat bütün olarak alındıklarında bu tekneye vaat ettiği estetik çekiciliği kazandırıyorlar. Bu ay dergimizin kapağında yer alan bu özel modelin detaylı testini sayfa 48’de okuyabilirsiniz.

FAIRLINE SQUADRON 58
FAIRLINE SQUADRON 58

60FT’E KADAR FLYBRIDGE’Lİ TEKNELER
FAIRLINE SQUADRON 58

Squadron 58’in kıç taraf düzenlemesi oyunun kurallarını değiştiriyor. Cam kıç aynalı, modüler mobilyalı, çift açılır teraslı ve iskele tarafa taşınabilen iki tabureli katlanır bir bar ile kurgulanan havuzluğun gerisinde “kayıp saklanan” yüzme platformu güverteyi tek dokunuşla uzatmanıza sağlıyor.

Mürettebat kamarasının ortak banyo olarak düzenlenmesini de seçebiliyorsunuz, böylece bu süperyat stili plaj kulübü kendi kendine yeter bir sosyal alan olabiliyor.

İçerde de aynı çekicilik sürüyor. Zekice kullanılan açılar 58’in ambiyansını değiştirerek rakiplerinde hiç görülmeyen farklı ilgi noktaları yaratılıyor. Dev potansiyeli en iyi biçimde kullanmak için seçim yapmış olmanız gerekse de, bu güven aşılayan gezi teknesinin geleneksel Fairline özelliklerini son teknoloji günübirlik tekne çözümleriyle bir araya getirmekteki hüneri etkileyici.

PEARL 72
PEARL 72

60FT ÜZERİ FLYBRIDGE’Lİ TEKNELER
PEARL 72

Bill Dixon ve Kelly Hoppen yıllardır müthiş bir ikili oluşturuyorlar, Bill şık dış tasarımları ve iç mekanların yönetimi ve Kelly de niş ve esoterik yerine ev hissi veren hoş üst sınıf ortamlar yaratma yeteneklerini ortaya koyuyor. Yeni 72 tartışmasız çıkardıkları en iyi iş. Dışarıda katmanlı sıralarla camlar ve eğimli fiberglas mızraklar modeli piyasadaki en çarpıcı ve fark edilir teknelerden biri yapıyor.

Kıç teraslar ve hacim kazandıran V şanzımanlardan kuzine konumu, ışık yönetimi ve iki harika master süite, Pearl filosunun bu en küçük ikinci teknesi yüksek oranda kişisellik ve kullanışlılık sunuyor.

Kendi teknesini kullananlar için daha öndeki dört öncelikli kamaraya destek olan lüks mürettebat kamarası sayesinde 10 kişiye kadar yatma kapasitesi mevcut. Dümen istasyonlarının ikisi de sosyal ortamdan uzak kalmıyor, ana güverte barı çok doğal bir toplanma noktası yaratıyor. Flybridge son derece geniş. Pearl 72 aynı zamanda iyi bir spor tekneye benzer bir seyir deneyimi sunmayı da başarıyor.

Motor Boat Ödülleri dosyasının devamnını Mart 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.