O elmayı yemeyecektin Adem!

Değişen dünya değişen tasarımlar - 2021 Aralık ayı Edito

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, her yıl dünyanın en değerli markasını belirlediği bir araştırma yapıyor. Bu yılki araştırma sonuçları da ocak ayı sonunda açıklandı. Dünyanın en değerli markası geçtiğimiz yıl gibi yine Apple oldu. Apple’ı ikinci sırada Amazon, üçüncü sırada ise Google takip ediyor.

“Dünyanın En Değerli 500 Marka” sıralamasındaki ilk üç yeni dünya düzenini gösteriyor. Hiçbir şeyin, o elmanın ısırılmasından önceki gibi olmayacağı belliydi zaten…

Apple, logosunda her ne kadar yapay zekanın babası Alan Turing’e ithafen ısırılmış elma kullansa da konu Adem ile Havva’ya kadar uzanıyor. Kurulduğu günden itibaren ürettiği her ürünle merak uyandıran ve küçük bir çocuğun bile kullanabileceği şekilde hazırlanan tasarımlarıyla hayatımızı “dijitalleştiren” Apple bizi, artıları eksileriyle, yeni bir dünyaya taşıdı.

Yapay zeka her geçen gün hayatımızın içine doğru yaklaşıyor. Denizcilik sektörü de bundan nasibini alacak… Teknede taşınan kocaman seyir haritaları yerini çoktan uygulamalara bıraktı. Haritalar gibi dijitalleşen daha birçok seyir yardımcısı sayabiliriz. En sonuncusu ise tekne navigasyonu dünyasına yapay zeka ve otonom öğrenmeyi getirmeyi amaçlayan yeni seyir cihazı OSCAR. Cihazın uzun vadede hedefi gece vardiyalarını bir robota bırakmak. (Sayfa 88)

Teknenin dümenini robotlara bıraktığımız bir dünya şu an için cazip görünmese de gelecekte hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştırabilir.

40 yaş üstünün hâlâ ufak da olsa direnç gösterdiği bu dijital dünya, yeni nesil için normal olacak. Yeni normalin içinde var olmaya devam etmenin bir yolu da sevelim ya da sevmeyelim, zamana ayak uydurmak.

O elma bir kez ısırıldı. Artık dönülmez bir yoldayız. Tadını çıkaralım.

İyi okumalar, iyi seyirler.