Rahmi Koç gustosu

Rahmi Koç gustosu

East Marine’in Capelli Center olarak da hizmet veren Bodrum’daki yeni konsept mağazası deniz kültürüne ait benzersiz değerlerle bezeli.

Yazı ve Fotoğraflar: Ali Dokur

Denize gönül verip de Rahmi Koç’un engin mavilere tutkusundan, hele hele bu sevdasından süzülüp gelen rafine zevklerinden haberdar olmayan var mıdır acaba? İşte Rahmi Bey’in çocukluk yıllarından bu yana oluşan eklektik gustosundan süzülenler, şimdi Bodrum East Marine’de deniz tutkunlarıyla buluşuyor…

İstanbul, Ankara ve Cunda’daki Rahmi M. Koç Müzeleri’nden getirilen birçok obje, Türkiye’nin ilk ve en büyük denizcilik marketi zinciri East Marine’in aynı zamanda “Capelli Center” olarak da hizmet veren bu yeni “Konsept Mağaza”sında sergileniyor.

Bu nadide objeler arasında Nazenin IV isimli teknesiyle “Devr-i Alem” yapan Rahmi Koç’un bu seyahatinde topladığı ağaç parçalarıyla üretilen biblolar, 1932 yılında Eton Koleji gençlerinin kullandığı kürek takımı, Nazenin II’ye ait seyir aletleri, tarihi yekeler, antika afiş, poster ve tablolar, 1930’larda Lauri Rapala tarafından Finlandiya’da kurulan ve onun adıyla anılan antika balıkçılık yemleri de yer alıyor.

East Marine Genel Müdürü Uğur Albulak (solda) ve Bodrum Mağaza Müdürü Önder Cem Sancaktar (sağda).
East Marine Genel Müdürü Uğur Albulak (solda) ve Bodrum Mağaza Müdürü Önder Cem Sancaktar (sağda).

KÜLTÜR, SANAT, EDEBİYAT BİR ARADA

Koç Holding’ten bağımsız bir şirket olan East Marine’in Genel Müdürü Uğur Albulak, yaptırdıkları araştırmalarda müşteri beklentilerinin “herhangi bir nalburdan malzeme alımı” değil “duyguların tatmini” olduğunu belirlediklerini vurguluyor. Deniz kültüründen esintiler taşıyan bu mağazadaki ilk dekorasyonu da bu doğrultuda Ernest Hemingway’in “İhtiyar Adam ve Deniz” romanından esinlenerek hayata geçirdiklerini söylüyor. Albulak, 2022 dekorasyonunda Herman Melville’in Moby Dick’inin, sonrasında da Alan Jackson’ın kılıç balığı teknesinin yer alacağını belirtiyor.

East Marine markasını taşıyan yüzlerce ürünün bulunduğunun altını çizen Uğur Albulak, yakında bot üretimine de geçeceklerini, maliyetleri düşürerek ülke parasının içeride kalmasını amaçladıklarını ve nihai hedeflerinin kendi markalarıyla yaptıkları üretimi yüzde 80’lerin üzerine taşımak olduğunu söylerken adeta gözleri parıldıyor…

Pandemi sürecinde üç ay kadar kapalı kaldıktan sonra haziran ayında yeni adresinde faaliyete geçen Bodrum East Marine’in Mağaza Müdürü Önder Cem Sancaktar da 3 bin m2‘ye yakın üç katlı kapalı alanda hizmet verdiklerini ifade ediyor. Sancaktar, deniz tutkunlarının ihtiyaç duydukları her şeyi, sürekli yaşayan bir fuar alanındaki gibi tek çatı altında bulabilmelerini sağladıklarını belirtiyor.

Bodrum East Marine’de 1400m2 kapalı alanda 60 tekneye hizmet veren kışlama ve servis alanın da yer aldığını vurgulayan Önder Cem Sancaktar, “ikisi bir arada” bu konseptin Avrupa’da bir ilk olduğunun gururla altını çiziyor. Bize de bu gururu siz okurlarımızla paylaşmak düşüyor…

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.