Riva elektriklendi

Riva elektriklendi

Riva her ne kadar namını büyük benzinli makinelerle donatılmış maun spor teknelerle kazanmış olsa da yeni El-Iseo onu elektrikliler dünyasında iddialı bir oyuncu haline getiriyor.

250kW bir Parker elektrik motoru ve bir çift 75kWh akü grubu alışılmış 300hp benzinli veya dizel makinelerin yerini alıyor.
250kW bir Parker elektrik motoru ve bir çift 75kWh akü grubu alışılmış 300hp benzinli veya dizel makinelerin yerini alıyor.

İlk kez 2011 Cannes fuarında sergilenen orijinal Riva Iseo, o günden bu yana büyüğü Aquariva gibi sağlam bir modern klasik olduğunu defalarca kanıtladı. Bu güzel kuyruk tahrik sistemli 27ft teknelerden bu tarihe kadar yaklaşık 70 adet teslim edildi, ancak geçen 13 yılda stili çok az değişirken son modelde çok farklı bir tahrik sistemi kullanılıyor.

El-Iseo sadece Riva’nın tamamen elektrikli ilk teknesi değil, aynı zamanda köklü geçmişe sahip Avrupa tersaneleri tarafından üretilen ilk akü beslemeli spor tekne. Akıllardaki asıl soruysa bunun birkaç zengin alıcıyı tatmin etmek için üretilen pahalı bir oyuncak mı, yoksa daha yeşil bir gelecek için atılan ilk adım mı olduğu? İtalya’ya uçarak modelin yeteneklerini test ediyor ve başarısını ölçüyoruz.

ORKESTRA ŞEFİ

El-Iseo aslında hayatına 2022 Cannes fuarında bir mühendislik prototipi olarak başladı. Bugünse üretime hazır RCD onaylı ve yüksek etiketine karşın satın alabileceğiniz gerçek bir tekne.
O, yeniden tasarlanan ön camı, havuzluk yerleşimi ve güneşlenme alanının altında saklı olanlar dışında benzin veya dizel tahrikli kardeşlerine çok benziyor. Olayın merkezinde sürekli 250kW (335hp) ve anlık pik 300kW(402hp) güçte bir Parker GVM310 AC motor yer alıyor. Bunun yanında kapalı ve su soğutmalı 800V 150kWh bir lityum akü grubu, bir deniz sulu kondenser, bir voltaj regülatörü, bir invertör ve bol miktarda ağır hizmet tipi yalıtım, kablo ve hortum yanında farklı yangın ve gaz dedektörü/söndürme sistemi kullanılıyor.

Riva elektriklendi haberinin devamnı Temmuz 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi dijital platformda okumak isterseniz IOS uygulamamızdan abone olabilirsiniz.