Güverte kaplamaları hakkında bilinmesi gerekenler

Güverte kaplamaları hakkında bilinmesi gerekenler

Bir tekneyi kusursuz hale getirebilecek ya da olduğundan daha vasat görünmesine neden olacak güverte kaplamaları konusunda bilmeniz gereken her şey bu dosyada.

TEKNE GÜVERTELERİ NEDEN YAPILIR?

Fiberglas ortaya çıkmadan önce tekne güverteleri su geçirmez bir kaplama oluşturmak için ahşap latalarla kaplanırdı. Günümüzde ise teknelerin çoğu gövde üzerine bir kapak gibi yapıştırılan, çok daha basit, tek parçalı kalıptan çıkmış, kaymaz GRP güverte ve üst binalarla üretiliyor. Bunlar büyük oranda geleneksel ahşap güvertelerle aynı işi yapıyor, ancak tutunma, sıcaklık, konfor ve tabii ki stil gibi tekne sahiplerinin önemsediği birçok pratik ve estetik özellikten yoksun. Bu nedenle gerçekten gerekli olmamasına rağmen, birçok tekne sahibi ya ilk inşada ya da sonraki dönemde farklı formlarda ilave bir güverte kaplaması yaptırmayı seçiyor. Bu kaplama da ömrünün çoğunu güneş altında pişerek, suyla ıslanarak veya çok sayıda ayak altında ezilerek geçiriyor.

FARKLI GÜVERTE KAPLAMA TÜRLERİ

Ana seçenekler doğal ahşap, kimyasal işleme tabi tutulmuş ahşap, sentetik tik, mantar veya EVA köpük malzemeler olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynakların bol olduğu dönemlerde tik kolay işlenen ve iyi yaşlanan doğal, estetik, sıkı damarlı ve dayanıklı bir malzeme sunuyordu.
Kaynakların bol olduğu dönemlerde tik kolay işlenen ve iyi yaşlanan doğal, estetik, sıkı damarlı ve dayanıklı bir malzeme sunuyordu.

GÜVERTEDE HANGİ AĞAÇLAR KULLANIMA UYGUN?

Ağaçların çoğu sert ve yumuşak ahşap olmak üzere iki kategoride toplanır. Sert ahşap kışın yapraklarını döken ağaçlardan elde edilir. Daha yavaş büyürler, damarları daha sıktır ve ahşabı daha yoğun ve sağlamdır. Bununla birlikte şişme, dönme ve çatlama sorunları yaşanabildiğinden sert ahşapların hepsi güverte kaplaması için uygun değildir. Su emilimine dirençli ve çürüme ya da böceklenmeyi önleyen doğal yağlar içerdiklerinden güverte için en iyi sert ahşaplar tik, iroko ve sapellidir. Yumuşak ahşap ise çam ve karaçam gibi yaprak dökmeyen kozalaklı ağaçlardan elde edilir. Bunlar daha hızlı büyür, bu nedenle ahşapları daha yumuşak ve seyrek damarlıdır. Bazı işlemlerden geçirildikten sonra güverte kaplamasında kullanılabilirler.

Güverte kaplamaları röportajının devamnını Temmuz 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi dijital platformda okumak isterseniz IOS uygulamamızdan abone olabilirsiniz.