Rüzgaraltına Seyirde Dümen Kontrolü

Rüzgaraltına Seyirde Dümen Kontrolü
Rüzgaraltına Seyirde Dümenb Kontrolü
Fotoğraf: Carlo Borlenghi

Rüzgâraltına seyirde dümen tutmak, özellikle sert bir havada dünyanın en keyifli işlerinden biridir. Tabii çok iyi bir konsantrasyonla birlikte, teknenin dengesini değiştiren her şeye doğru reaksiyon verebilmeyi gerektirir.

Yazı: Pip Hare

Seyir sırasında düzenli pratik yapmak ve teknenizi tanımak rüzgâraltı seyirde dümen kontrolünde başarı için en önemli gereklilik olacaktır. Bu yazıda bu becerinizi geliştirme yolunda size faydası olacak birkaç noktaya değineceğiz.

HAFİF HAVALAR
Hafif havalarda, rüzgâraltına seyrin süratini ancak momentumu koruyarak sürdürebilirsiniz, dümenin her hareketinin tekneyi yavaşlatacağını unutmayın. Bu nedenle yumuşak hareketlerle düz bir hatta kalmaya çalışın ve işin zor kısmını trimcinize bırakın.

Genel anlamda 10kt altında rüzgâr süratlerinde optimum gerçek rüzgâr açısı 130-140 derecedir. Tekneniz için doğru açıyı bulun ve bunu koruyun; hissedilen rüzgâr biraz öne geçince birkaç derecelik açmalardan kaçının çünkü bu balonun tamamen sönmesine neden olabilir. Sabit bir açıda daha yüksek bir ortalama sürat en iyi taktik olacaktır. Otopilot düz bir hat üzerinde seyir yapma konusunda oldukça iyidir, bu nedenle hafif havalarda otopilot kullanmak avantaj getirebilir.

ORTA ŞİDDETTE HAVALAR
Rüzgâr artarken, rüzgâraltına seyirde dümencinin işi daha aktif hale gelir. 10-16kt arası orta şiddetteki havalarda sürati korumanız iyi tepkiler, dümende yumuşak hareketler ve mürettebatla sürekli iletişimle mümkün olur.

Rüzgaraltına Seyirde Dümen Kontrolü ile ilgili yazımızın devamını Aralik 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Aralık sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..