Swan 78

Swan 78

Swan 78 testi

Elaine Bunting tasarımcı German Frers eşliğinde, Nautor’ın yeni sportif gezi serisinin ilk teknesi Swan 78 ile yelken açıyor.

Bir tasarımcının kendi eserlerinden birinin ilk seyrinde dümene geçtiğini her zaman göremezsiniz. Ancak Swan 78’in 1 numaralı gövdesi haziranda ilk seyrini yaptığında German Frers yeni tasarımın dümenine ilk geçenlerden biri oluyor ve tekneyi orsada kibarca test ediyor.

Büyük usta gülümsüyor, çok az konuşuyor, ancak halinden memnun görünüyor. Ki öyle de olmalı. Frers ilk kez 1979’da Swan 51’i tasarladığından beri sayısını tam olarak hatırlamadığı (40’ın üzerinde olduğunu söylüyor) birçok Swan dizaynına imza atmış; bu tekne de markanın açtığı yeni bir sayfada önemli bir rol üstleniyor.

Nautor, serisini yeniden şekillendirmeyi hedeflediği üç yıllık bir planlama döneminde. Marka üç farklı seri üzerinde çalışmalara devam ediyor. One-design serisinden oluşan ClubSwan; 98 ve 115’in yer aldığı Maxi Swans; ve 78’in yeni bir tip ve estetiğin ilk örneğini teşkil ettiği performans-gezi serisi. Finlandiya’daki Nautor tesislerinin rıhtımında kısa süre denize indirilen, Haromi adlı Swan 78, bu stratejinin temsil ettiği radikal gelişmeleri gözler önüne seriyor. Klasik bir Frers Swan denince gözünüzün önüne vasatta havuzluklu, beyaz gövdeli ve mavi kuşaklı mezarnalı, eğik kıçaynalı ve mavi ok formunda borda kuşaklı bir tekne gelir.

Gelgelelim, bu yeni Swan çok farklı. Dikey bodoslaması ve doğrudan iki dümene açılan geniş, neta havuzluğu, açık ve geniş kıçaynası önemli bir rota değişikliğine gidildiğinin bariz göstergeleri. Tasarım bir hayli minimalist ve modern. Renk de öyle. Haromi’nin sahibi savaş gemisi grisi gövde ve siyah vardavela ve puntellerin yanı sıra siyah boyalı Quantum yelkenlerle hayalet stilini seçmiş.

Swan 78 test yazımızın devamını Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek IOS ve ANDROID işletim sistemli telefon ile tabletlerinizden kolayca okuyabilirsiniz.