The Ocean Race Europe başlıyor

The Ocean Race Europe başlıyor

Yelken yarışı heyecanını The Ocean Race öncesinde Avrupa’ya taşıyan ve ilk kez yapılacak olan The Ocean Race Europe, bugün Fransa’dan start alıyor.

1973’ten bu yana düzenlenen The Ocean Race’in yeni bir edisyonu olan The Ocean Race Europe bugün başlıyor. Dünyadaki en uzun ve en zorlu profesyonel spor etkinliklerinden olan ve sporun Olimpiyat Oyunları ve America’s Cup’ın yanı sıra “Üç Büyük” etkinliğinden biri olarak tanımlanan The Ocean Race 2022-23 sezonunda koşulacak. Yarış daha önceleri Whitbread Round the World Race ve Volvo Ocean Race olarak anılıyordu.

The Ocean Race öncesinde düzenlenecek olan The Ocean Race Europe ilk kez düzenlenen yeni bir yarış. İlk edisyon, 29 Mayıs-19 Haziran tarihleri arasında yelken yarışı heyecanını Avrupa’ya taşıyor. Bugün Fransa’nın Lorient kentinden start alacak yarışın ikinci ayağı Portekiz’in Cascais şehrinde mola verecek. Yarış İspanya Alicante’ye uğrayıp, 19 Haziran’da İtalya’nın Cenova şehrinde sona erecek.

IMOCA 60 ve VO65’lerin oluşturduğu filoda toplam 12 ekip bulunuyor. Ekipler rekabetçi bir şekilde okyanus şartlarına karşı da mücadele edecekler. Kuzey Alantik kıyılarından başlayıp Akdeniz’e doğru inecek yarışta, tüm açık deniz ayakları eşit olarak puanlanacak. Cascais ve Cenova‘daki iki kıyı yarışını ilk üç sırada tamamlayanlar bonus puanlar alacak. Takımların The Ocean Race öncesi seviyelerini görmeleri açısından yarışın önemi büyük.

The Ocean Race Europe’dan yapılan açıklamada, denizcilerin ve halkın sağlığını birinci öncelik olarak belirlendiğini ve ziyaret edilen her şehirde tüm Kovid-19 düzenlemelerine riayet edileceğini belirtiyor.

Amacı olan bir yarış

2017-18 yarışının ödüllü sürdürülebilirlik programı tarafından başlatılan çalışmalar, The Ocean Race Europe kapsamında devam ediyor. Amaçlı Yarış, okyanuslardaki kirliliğe, küresel ısınmanın etkilerine, insanın doğa üzerindeki tahribatının boyularına dikkat çekiyor. Yarış, bilim, öğrenme ve sürdürülebilir etkinlikler konusunda bilinçlendirme çalışmalarını destekliyor.

The Ocean Race Europe’un 2021’deki ilk yarışı, 2022-23’ten başlayarak her dört yılda bir gerçekleştirilecek The Ocean Race’in de onaylanmış yarışlarını içeren on yıllık bir yarış takvimine öncülük ediyor.

Yarış, Eurosport ve The Ocean Race’in dijital platformlarında çeşitli bilgilendirici programlar ve canlı yayınlarla takip edilebilecek.

Yarış İspanya Alicante’ye uğrayıp, 19 Haziran’da İtalya’nın Cenova şehrinde sona erecek.
Yarış İspanya Alicante’ye uğrayıp, 19 Haziran’da İtalya’nın Cenova şehrinde sona erecek.

The Ocean Race Europe Takımları

VO65 sınıfı

AmberSail (LTU)
Austrian Ocean Race Project (AUT)
Mirpuri Foundation Racing Team (POR)
Sailing Poland (POL)
Viva Mexico (MEX)
Team Childhood 1 (SWE / NED)
AkzoNobel Ocean Racing (NED)

IMOCA sınıfı

11th Hour Racing Team (USA)
CORUM L’Epargne (FRA)
LinkedOut (FRA)
Offshore Team Germany (GER)
Bureau Vallée (FRA)

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.