Pandemi gölgesinde Göcek İlkbahar Yarış Haftası

Pandemi gölgesinde Göcek İlkbahar Yarış Haftası

Ülkemizin önemli yat yarış destinasyonlarından Göcek, mayıs ayında yapılan pandemi kısıtlamalarının bitmesiyle birlikte düzenlediği yarışları 25 tekneyle gerçekleştirdi. 17-21 Mayıs arasında, Göcek Körfezi‘nde yapılan yarış haftasına dört ülkeden toplam 25 ekip katıldı.

Yazı: Osman Uğur – Fotoğraflar: Göcek Yat Kulübü

Göcek Yat Kulübü tarafından 17-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 21. Göcek İlkbahar Yarış Haftası, Şarık Tara-Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Kupası Yat Yarışları, bu yıl da pandemi gölgesinde gerçekleşti. Kovid-19 salgını sebebiyle İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Yelken Federasyonu’nun belirlediği tedbirlerin büyük bir hassasiyetle uygulandığı haftada, yarış̧ dışında hiçbir etkinlik düzenlenmedi. Tedbirler kapsamında kaptan bilgilendirme toplantıları Zoom platformu üzerinden gerçekleştirildi. Organizasyon boyunca altı yarış̧ düzenlendi. Gün sonunda, o güne ait birincilik ve Overall’da ilk üçe giren ekiplere kupaları verildi.

21. Göcek Yarış Haftası
IRC Charter 2 sınıfında yarışan Desiree II, haftayı üçüncü tamamladı.

Yarışa katılan tekneler, her sene olduğu gibi bu yıl da ana sponsor D-Marin Göcek Marina’nın ev sahipliğinde ağırlandı. Serenity Yachting yarışlara her sene tekne desteği veren firma olarak kendi adına düzenlenen bir yarış̧ için yarışçılara gün kupası verdi. Uzun yıllardır Göcek Yat Kulübü tarafından düzenlenen yelken yarışlarına destek veren Enka Holding de Şarık Tara adına düzenlenen yarışın sponsoruydu ve IRC gruplarında en iyi zamanı elde eden Enka Cheese ekibine yarış̧ sonu “Şarık Tara” özel kupasını verdi. Türkiye’de üretilen tek tekne ısıtma sistemi imalatçısı olan Jova Heater da sponsorlar arasında ilk kez yer aldı.

Göcek Yarış Haftası Overall Birincisi Enka Sailing Team
Overall’da IRC 1 grubu birinciliğini kazanan Enka Cheese Yelken Takımı

ENKA’DAN ANLAMLI BİRİNCİLİK


Overall’da IRC 1 grubu birinciliğini kazanan Enka Cheese Yelken Takımı kaptanı Levent Peynirci kupaya uzanan yarışı şu sözlerle anlattı:

“Göcek Yarış Haftası-Şarık Tara Gençlik ve Spor Kupası bizim için ayrı bir öneme sahip çünkü ENKA’nın kurucusu merhum Şarık Tara adına düzenlenen bir yarış. Filomuzun Marmaris’te duran teknesi Archambault 35 ile yarışlara katıldık. Normalde İstanbul’da Farr 40 ile yarışıyoruz. Fakat transfer süreci ve İstanbul’daki yoğun yarış takvimi sebebiyle bu tekneyi kullanmaya tercih ettik. Göcek yarış ekibimizde ben ve başüstü pozisyonundaki Caner dışında herkes ENKA çalışanlarından oluşuyor. En büyük sürprizlerden biri tüm yarışların 10-15 knot rüzgâr aralığında yapılabilmesiydi. Genelde hafif hava beklerken tüm yarışların yapılabilmesi ve rüzgâr hızı bizi mutlu etti. Son güne Rus “Lagertha-Swan 42” ile yarışan ekiple aynı puanda çıktık. Starta 1.5 dakika kala biz sancak, onlar iskele şeklinde bir pozisyon yaşadık ve birbirimize protesto çektik. Son günkü coğrafi yarış sonunda biz ikinci, onlar dördüncü olunca biz kazanmış olduk. Fakat protesto çekeceklerini finişte bildirdiler, bunun üzerine biz de haklı olduğumuzu düşündüğümüz için protesto çektik ve sonuç olarak onlar diskalifiye oldu. Yarışa 80 kayıt varmış fakat 17 Mayıs’a kadar olan kapanma sebebiyle 25 tekne katıldı, ileriki senelerde katılım çok farklı olabilir.”

21. GÖCEK İLKBAHAR YARIŞ HAFTASI SONUÇLARI

IRC1
1. Enka Cheese (Levent Peynirci)
2. Lagertha (Viacheslav Ermolenko-RUS)
3. Wings of Island (Tora Kutoğlu-TUR)

IRC2
1. Marmarisa (Gleb Semerekno-RUS)
2. Ada Sailor (Ali Öztürk-TUR)
3. Enchantment of Sakhalin (Oleg Nikolaychuk-RUS)

IRC-CHARTER 1
1. Imagine (Alexi Bronov-RUS)
2. Yasica (Maksim Bialkvich-BLR)
3. Pandeia (Mikalai Martynkou-BLR)

IRC-CHARTER 2
1. Night and Day (Sevastian Leschenko-UKR)
2. Babe (Sherstobitov Alexey-RUS)
3. Desiree 2 (Sergei Kazanicev-RUS)

FRSH
1. Agena (Andreii Brus-UKR)
2. Red Pepper (Veniamin Mokshin-RUS)
3. Nefesss (Erol Akmert-TUR)

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.