Tırhandil Cup 2022 Kış Trofesi şampiyonu Hızır 1 oldu

Tırhandil Cup 2022 Kış Trofesi şampiyonu Hızır 1 oldu

İlk kez 2016 yılında düzenlenen ancak Kovid-19 salgını nedeniyle 2020-2021 yarış sezonunda ara verilen Tırhandil Cup, yelken tutkunlarını bu kış bir araya getirdi.

Era Bodrum Yelken Kulübü tarafından düzenlenen ve Türkiye Yelken Federasyonu’nun programlı yarışları arasında yer alan, toplam altı ayaktan oluşan Tırhandil Cup Kış Trofesi’nin son ayağı gerçekleşti. Bu yıl beşinci kez düzenlenen Tırhandil Cup Kış Trofesi’nin, 6. Ayak yarışlarına toplam yedi tekne ve yaklaşık 40 yelkenci katıldı. Tırhandil Cup Kış Trofesi’nin kazananı “Hızır 1” teknesi oldu.

6. Ayak yarışlarına toplam yedi tekne ve yaklaşık 40 yelkenci katıldı.
6. Ayak yarışlarına toplam yedi tekne ve yaklaşık 40 yelkenci katıldı.

Tırhandil üretimi yeniden canlandı

Tırhandil Cup Başkanı Kaptan İbrahim Bilen, “15 yaşımdan beri deniz sektöründeyim. Geleneksel ahşap teknelerimizde kah çalıştım kah yarıştım ve bugün hem American Hospital The Bodrum Cup’ın yarış komitesi üyesi hem de Tırhandil Cup Komite başkanı olarak hep birlikte gönül verdiğimiz bu güzel yarışa duyulan ilginin artmasından Bodrumlu bir denizci olarak gurur duyuyorum. Bir dönem durgunluk yaşamış olan Tırhandil üretiminin yeniden canlandığını görmek çok sevindirici. Kış trofesinin şampiyonu “Hızır 1” teknesini gönülden kutlarım” dedi.

Tırhandil Cup Kış Trofesi, Bodrum Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası tarafından da destekleniyor. Ege’nin en büyük değerlerinden biri olan ahşap tırhandilleri tüm dünyaya tanıtmak ve Türkiye’de hak ettiği değeri tekrar canlandırmak için düzenlenen Tırhandil Cup Kış Trofesi, önümüzdeki sene tekrar maviler ile buluşacak.