Travmatik sezon

Travmatik sezon

Federasyon seçimlerini sıkı bir çekişmeyle bitirdik. Sporumuza, büyük ve asil ailemize yakışan şekilde bir devir teslim gerçekleşti. Bizlere düşen sporumuza hizmet için bu göreve seçilen ve seçilmeye aday olan herkesi kutlamak.

En başından beri savunduğum gibi bölünerek seçilmek yerine birleşerek büyümemiz gerekiyor. Geriye dönüp baktığımızda en başarılı döneminlerin bayrak yarışı şeklinde güç ve akıl birliği yapılan zamanlarda yaşandığını görüyoruz. Sporumuzu yöneten kesimin ailemizi büyütmeye odaklanması gerektiğine inanıyorum. Önümüzde zor bir dönem var, finansal kaynaklarımız hiç olmadığı kadar kuvvetli ancak güçlü bir altyapımız yok, bunun yanında neredeyse yok olmama mücadelesi veren bir üst yapıya sahibiz. İvedilikle bu soruna bir çözüm bulmamız gerekiyor.

Yelkeni ileri götürmenin en önemli ayağının kulüpleri güçlendirmekten geçtiğine inanıyorum. Kulüplerin federasyonu malzeme kaynağı olarak görmesi, kendilerini kaynak açısından geliştirememesi, yelken kulüplerinin para kaynağı olarak gördükleri optimist okullarına odaklanmaları sonucunu yaratıyor. Sporcu diye nitelendirilen, hakkında kavgalar verilen 13-14 yaşındaki çocuklar, kısa bir süre sonra spordan kopuyorlar, büyük sınıflarda geçirecekleri sıkıntılı günleri yaşamaktan kaçıyorlar. Durum gerçekten ciddi, acilen uzun vadeli bir çözüm planını uygulamaya başlamamız gerekiyor.

Yat yarışları ise travmatik sezonun tüm etkilerini yaşayarak sona yaklaşıyor. Katılım sayısı düşük, yarışlar kalitesiz ve heyecansız. Önümüzdeki sezon için zaman kaybetmeden tekne sahipleriyle bilgi alışverişi yapılan gündemi önceden belirlenmiş toplantılar yapılmalı. Buradan çıkan düşünceler değerlendirilerek yeni sezonun planlanması gerekiyor. Geç kalınırsa bu yıl yaşanan aksaklıkların bir bölümünün tekrar yaşanacağından endişe ediyorum.

Match race son yıllarda tamamen gözden düştü ülkemizde… Ne kulüpler ne de federasyon ilgilenmiyor. Yıllar önce Yılmaz Canözer’in düzenlediği yarışların tadı hâlâ hepimizin damağında. En azından bu tip girişimleri tekrar cesaretlendirecek bir takım çalışmalar yapılabilir. Takım yarışlarına match race de eklenerek yarışlar büyütülebilir.

Adil ve kolayına rüzgârlar dilerim. MBY

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.