Yeni anahtar teslim Nordhavn 51

Yeni anahtar teslim Nordhavn 51

Yeni Nordhavn 51, tersanenin yarı-özel sipariş cruiser’lardan oluşan trawler tekne modelleri arasında, anahtar teslim makul fiyatıyla öne çıkıyor.

Nordhavn yepyeni bir 51ft trawler yatın detaylarını paylaştı. Geçen yılın başlangıç seviyesi yatı olan 41 gibi, yeni Nordhavn 51 de filonun ağırlığını oluşturan yarı-özel sipariş cruiser’lardan daha makul fiyatlı bir anahtar teslim fiyatına sahip olacak şekilde tasarlanmış. Tayvan ya da Çin yerine Türkiye’de inşa edilen Nordhavn 41 ve 51, üretimi basitleştirmek ve fiyatları makul bir seviyede tutmak üzere sabit donanım listesine göre tasarlanmış seri üretim tekneler. Dışarıdan bakıldığında 51 her yere gidebilecek klasik bir Nordhavn. Bu görünüme Nordhavn’ın alışılmadık asimetrik yerleşim planı dahil – iskele tarafında salon tekne genişliğinin tamamını kaplarken, sancakta geniş, kısmen üzeri kapalı bir güverte için alan bırakılmış. İskele tarafta usturmaçaları asmak için ya havuzluktan ya da baş güvertedeki basamaklardan flybridge’e çıkmak gerekiyor.

Kaptan köşkünün her iki yanındaki kapılar, muhtemelen aşağıda daha fazla tavan boşluğu yaratmak üzere, tüm eni kaplayan Portekiz köprüsünden (gözlem bölümü) yerine baş güverteye geçiş basamakları bulunan bölüme açılıyor.

Gövdenin önde kalan kısmı hemen hemen aynı ebatlarda, banyolu, çift kişilik yataklı iki kamaraya ev sahipliği yapıyor. Tekne sahipleri seyir sırasında daha fazla konfor sunan, yatağı enine yerleştirilmiş vasattaki kamara ile, yatağı ortaya yerleştirilmiş ve kalabalık bir marinada daha fazla mahremiyet sunan baştaki kamara arasında seçim yapabilirler.

Sevk sistemi ZF şanzımanlar ve şaftlara bağlı çift 160hp John Deere dizel makineden oluşuyor –bu da Nordhavn’ın alışıldık tek büyük makine ve yelkenli tekne tipi katlanır pervaneye sahip yedek makineli donanımından farklı.

Nordhavn 51’in tahmini azami süratinin 10 knot civarında, seyir süratinin ise 7-8 knot civarında olması bekleniyor. Makinelerin dış tarafında yer alan tankların toplam 5500 litre kapasitesi düşük süratte, teorik olarak maksimum 3000 deniz mili menzil sunuyor. Yeni 51’in vergi ve nakliye hariç fiyatı 1,5 milyon Dolar civarından başlıyor. Nordhavn’ın pazarlama direktörü Jenny Stern, bu fiyata su yapıcı ve bot gibi tekneyi seyire hazır kılan, hemen her ihtiyacınızı karşılayan kapsamlı bir donanımın da dahil olduğunu belirtiyor. Kıyaslamak açısından, tek makineli yarı-özel sipariş Nordhavn 52’nin fiyatı 1.52 milyon Dolar ancak bu fiyata Avrupa’ya nakliye ya da yaklaşık 100 – 150 bin Dolar civarındaki ekstralar dahil değil. İyi donatılmış 41’in fiyatı vergiler ve nakliye masrafları hariç 699 bin Dolar. Hem 41, hem de 51’in satışları iyi; 41’den 30 adet sipariş edilmiş, yeni 51’den ise çizimlerinin paylaşımından sonraki bir ayda 9 adet satılmış. Tersanenin Türkiye’deki ortağı Telgeren talebe cevap verebilmek için şimdiden ikinci bir üretim tesisi açmış. İlk 51’in 2022 yazında teslim edilmesi bekleniyor.

İlginçtir, pek çok Avrupalı müşteri şimdilerde teknelerini Türkiye’den alıp Akdeniz’den ya da Tuna ve Ren nehirlerinden batıya götürmeyi tercih ediyor. Hatta birkaç Amerikalı alıcı bile Avrupa’da seyir yaptıktan sonra teknelerini yeni evlerine gemiyle nakletmeyi planlıyorlar.

Dergimizi okumak için Abonelik Sayfası‘ndan abone olabilir,  Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.