Yüksek enlemlerde seyir

Yüksek enlemlerde seyir

Yüksek Hedefler Yüksek Enlemlerde Seyir

Yüksek enlemlere yelken açmak için hangi donanım, modifikasyon ve hazırlığa ihtiyaç var? Buz pilotu Magnus Day anlatıyor.

Özel yüksek enlem yatları her zaman metal gövdelere sahiptir ve büyük yakıt depoları ve iç direksiyon pozisyonlarıyla sağlam bir şekilde inşa edilirler. Ancak bu, diğer malzemelerden inşa edilmiş, iyi yalıtılmış, iyi hazırlanmış, sağlam, açıkdeniz yatlarının bazı yüksek enlem bölgelerinde seyir yapamayacağı anlamına gelmez.

Önemli olan yatın sağlam olması –sağlam bir gövde, sağlam teçhizat, sağlam sistemler ve sağlam bir mürettebatı olması- ve fiberglastan imal edilmişse yüksek riskli alanlardan kaçınmasıdır. Tekneyi ticari standartlara göre donatmanız gerekecektir; yat malzemelerinin çoğu bu koşullarda çok dayanmayacaktır. Seyirde deforme olacak şekilde hafif inşa edilmiş herhangi bir tekneden kaçınılmalıdır, bu nedenle sert havada deforme olabilecek bir arma veya yerine oturmayan çekmece ve kapılarınız varsa, yüksek enlemleri unutun. Buza ya da karaya oturmayı bir yana bırakın, su bir şekilde teknenin içine girecek ve teknenin içindeki hayatı size zehir edecektir.

Gövde ve armanız tam süratle sert bir kayaya çarpmayı kaldıracak kadar sağlam, teknenin başı görülmeyen bir buz parçasını parçalayacak kadar güçlü olmalıdır. Buzul kütlelerinin bir kaya kadar sert olduğu ve ufak bir buz parçasının bile onlarca ton, belki teknenizden bile ağır olabileceği unutulmamalıdır. Teknenizin başına yüzde 100 güvenmiyorsanız bu bölümü krom ya da kevlar levhayla korumalısınız. Bu hiçbir işe yaramasa bile en azından bir buzulla sürtünmeniz durumunda teknenin jelkotunu koruyacaktır. Üç kanatlı sabit pervaneler buz için daha dayanıklıdır, ancak gövdenin altına çekilmiş bir buz parçası ihtimalinden dolayı, biri kıçı gözlemiyorsa hiçbir zaman tornistan yapmamalısınız. Yanınızda mutlaka yedek pervane bulundurun.

Her şeye hazır olun

Tüm sistemler mükemmel durumda olmalıdır. Yani makine ve buna bağlı tüm sistemler tam bir servis görmeli ya da bakımları yapılmalıdır. Eğer makinenizi çalıştırmaya başladığınızda en ufak bir aksaklıkla karşılaşıyorsanız, denize açılmadan önce başa dönüp, tüm sistemi elden geçirin.
Mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken birkaç soru var: Aküler iyi durumda mı ve düzgün şarj oluyorlar mı? Marş motorunun kabloları ne durumda? Teknede yedek bir marş motoru var mı? Yakıt filtrelerini değiştirmek kolay mı? Duplex yakıt filtreleri oldukça kullanışlıdır. Şanzıman yağınızı değiştirin ve her şey için yedeklerinizi ve tamir malzemelerini yanınıza alın. Teknenizdeki tüm sistemlerin servisini yapmayı ve tamir etmeyi bilmeniz gerekir.

Yanınıza almanız gereken çok büyük ya da çok pahalı olan malzeme varsa, ayrılmadan önce bir araştırma yaparak stoğu ve uluslararası nakliye bağlantıları olan tedarikçileri belirleyin. Seri ve parça numaralarını ve tedarikçi bilgilerini mutlaka not alın. Her şeyin kullanma kılavuzunu indirin. Uzak bölgelere vardığınızda tüm bu detayları internetten araştırmak mümkün olmayabilir. Pek çok yüksek enlem keşif gezgini limanda parçaların varmasını beklerken bolca vakit kaybetmiştir.

Yüksek enlemlerde seyir yazımızın devamını Şubat 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.