Bağlama Halatlarının Roda Edilmesi

Bağlama Halatlarının Roda Edilmesi

Halatı doğru şekilde roda etmenin çok sayıda yolu vardır ve birçok denizci bunlardan birini kullanmayı alışkanlık edinmiştir. Ancak roda konusunda hâlâ zorlananlar için tercih ettiğiniz saklama şekline uygun favori yöntemleri aktaracağız.

Halatların roda edilmesi ve saklanması teknede kolay ama rahatsız edici işlerden biri olabilir. Bir halatı portuçtan çıkarıp kulanılamaz bir şekilde karışmış olduğunu görmekten daha rahatsız edici çok az şey vardır. Farklı halatlar kısmen farklı teknikler gerektirir; geleneksel üç kollu halatlar (fotoğraflardaki beyaz halat gibi) saat yönünde bir bükümle üretilirler ve roda edilirlerken saat yönünde hareketlerle her tur diğerini izlediğinde sonuç iyi olur. Bu ayrıca halatın doğal konumunda saklanmasını ve ömrünün uzamasını sağlar. Daha modern örgülü halatlar aynı şekilde imal edilmezler, bu nedenle her tur için bir büküm eklemenize gerek yoktur. Yine de büküm eklemeniz halatın doğru rodasında, kolay saklanması ve kullanılmasında hâlâ yararlı olur.

HALAT RODA ETME

Tüm halatlarla ilk yapılacak olan, halatı elden geçirmek ve güverteye açmak olmalıdır. Bu şekilde halatın büküm ve gamları alınır, halatın üzerinde kirlenme veya düğüm olup olmadığı görülebilir. Bir halat genellikle iki parçaya ayrılır, boş tarafı halatın ele alınmasıyla oluşturulan gevşek kısmıdır, diğer bölümse genellikle halatın geri kalanıdır. Halatın bir çımasını tutup avucunuza (sağ elini kullananlar için genellikle sol veya tam tersi) yerleştirin, çıma halatın saat yönünde roda edilmesine uygun olarak içe veya dışa baksın. Halatı tutan elin dirsek kısmıyla halatı desteklemek için vücudunuza sıkıştırın ve boştaki eli halat boyunca bir kol boyu kaydırın, halatı tutun ve vücudunuzun önünden geçirerek diğer ele getirin. Bu ilk turu açık elin içine bırakmadan hemen önce saat yönünde yarım turluk bir büküm verin. Bunun iki amacı var; ilk olarak rodayı halatın yapısıyla uygun hale getirmek, ikincisiyse birbirleri üzerinde düzgün durabilen ve kolay depolanabilen bir roda yapmak. Bunu diğer çımada 1.5 metre kalana kadar tekrar edin. Kalan 1.5 metre halatı rodanın etrafından dolaştırıp yerinde tutmak için bir parmakla sıkıştırın ve turu tamamlayın. İkinci turda, ilk tur sarımın üzerinden geçerek yerine sabitlenmesine yardım edin. Bunu dört veya daha çok kez yaparak kalan bölümü sağlam ve düzgün turlar halinde sarın. Artık nasıl bitireceğinize karar verme zamanı gelmiş demektir.

Bağlama Halatlarının Roda Edilmesi tekne dosyası yazısının devamını Ekim 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.